GeriEğitim ODTÜ’lü öğrenci: Derdimiz türban değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ODTÜ’lü öğrenci: Derdimiz türban değil

ODTÜ’lü öğrenci: Derdimiz türban değil
refid:24658365 ilişkili resim dosyası

ODTÜ’de öğrenci kayıtları sırasında türbanlı öğrencileri protesto ederken, kız öğrencilerle tartışmasıyla gündeme gelen üniversiteliler olayın doğru yansıtılmadığını savundu. Öğrenciler “Derdimiz türban değil” diyerek, türbanlı öğrencilerin ODTÜ yurtlarını kötülediklerini iddia etti.

ODTÜ’de, türbanlı öğrencilerle tartışan İlknur Özcan, anlatılanların gerçeği yansıtmadığını savundu. Özcan ise, ‘cemaat’ öğrencilerinin ODTÜ yurtlarını kötülediklerini savunarak şu iddialarda bulundu:
“Zaten bunlar yıllardır rastladığımız şeyler. Cemaat üyeleri, ODTÜ’yü yeni kazanan öğrencilerin ailelerinin telefonlarını bulup ODTÜ yurtları hakkında aslı astarı olmayan şeyler söylüyorlar. Fuhuş, alkol kullanımı ile ilgili yalan söylüyorlar, kötülüyorlar. Onların öğrenci olup olmadıklarını da bilmiyoruz. Çünkü kayıtlarda güvenlik kimlik sorduğunda gösteren olmadı. Biz onların ODTÜ’ye stand açmalarına izin vermiyoruz. Bu bir türban olayı değil. ODTÜ yurdunu kötüledikleri ve aileleri yanlış bilgilendirdikleri için bu eylemi yaptık. Hatta o grubun içinde erkeklerde vardı aynı şeyleri onlara da söyledik. Oradaki kadınların türbanlı olmasıyla ilgili bir durum yok. Video da zaten türbanla ilgili bir şeyden söz etmiyoruz. Erkekleri de çıkarttık, güvenlikler uzaklaştırdı. Bu çok kötü kullanıldı, bizim yurtlarımızı kötüleyerek öğrencileri cemaat yurtlarına çağırıyorlar. Yeni kazanan arkadaşlara telefonla arayıp, ‘gelin hazırlık aşamasında bizim yurdumuzda ücretsiz kalın’ diyorlar. Olayı çarpıtıyorlar. Biz çevremizden yaptığımız için bir tepki de görmedik. Hatta bazı hocalarımız bizi tebrik etti.” (Başak OKŞAK - Hürriyet)

ODTÜ’de ‘giremezsin’ tartışması

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ), kayıtlar sırasında türbanlı öğrencilerle, onları protesto edenler arasında sözlü tartışma çıktı. Güvenlik görevlilerinin gelmesiyle biten tartışma sırasında ilginç diyaloglar yaşandı. Olayın görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Ardından Cumhurbaşkanı Gül bir açıklama yaparak olaya tepki gösterdi. Gül açıklamasında, “Eğitim, herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez, dolayısıyla bu tartışmalar çok geride kalmıştır. Onun için Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden birisidir ODTÜ. Bu tip davranışlar hem yakışmaz hem de kimsenin gücü yetmez. Bu şekilde herhangi bir öğrenciye fikrinden, düşüncesinden dolayı baskı yapmayalım. Geçmişte kalan meseleler” dedi.

Diyanet-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’den açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Gül’ün ardından Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar da, ODTÜ’de kayıt yaptırmaya gelen başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırıya ilişkin, “İlim yuvası olması gereken üniversitelerimizde hala başkasının özgürlüğüne, inancına tahammül edemeyen insanların bulunması bizleri derinden üzmektedir. Bu olay insan haklarına, kadın haklarına, inanç özgürlüğüne, eğitim hakkına yapılan bir saldırıdır” ifadesini kullandı.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer de yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de Gezi olaylarıyla başlatılan ve her fırsatta çıkarılmaya çalışılan kargaşa ve kaosa bilim yuvalarının alet edileceğine daha önce dikkat çekildiğini belirtti.ODTÜ’de ortaya çıkan görüntünün toplumu kaygılandırdığını ifade eden Özer, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, kamuyu yönetmek üzere emanet edilen görevleri kötüye kullananların da başkasının haklarına tecavüz etmeye çalışanların da suç işlediklerini kaydetti. Eğitim ve öğrenim görme hakkı ile inanç, düşünce ve kanaat özgürlüğünün, gerek insan haklarına ilişkin uluslararası hukuk sözleşmelerinde gerekse anayasada temel hak olarak ifade edildiğini bildiren Özer, hiçkimsenin bu hakkı engelleme imtiyazının bulunmadığını vurguladı.

Bakan Çelik: 2013 yılında bunlar olur mu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ODTÜ kampüsünde başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırıya ilişkin bir soruyu yanıtlarken de görüntüleri medyadan izlediğini belirtti. “Bir an için ‘2013 yılında mıyız’ diye sorduk tekrar. ‘2013 yılında bunlar olur mu’ diye” ifadesini kullanan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Maalesef özgürlüğü, demokrasiyi içine sindiremeyenler, tepeden inmeci anlayışlar, ben merkezli yaklaşımlar, halen bazı mahviller tarafından devam ettirilmeye çalışılıyor. Doğrusu, o görüntüleri hep beraber izledik. Ne maksatla bunları yapıyorlar? Bir tek şey söyleyebiliriz: Yeni bir kargaşa çıksın, bir mukabelede bulunulsun, bir çatışma ortamı çıksın gibi bir talep zorlaması vardı orda, bir baskı vardı. Ama Allah’tan öyle bir şey olmadı. Herkes de kimin, demokrasiye nasıl sahip çıktığını ve bu unsurların ne yapmak istediklerini görmesi açısından da ibretlik bir tabloydu diye düşünüyorum.”

YÖK: Yapılan taciz ve öğrenim hakkına saldırıdır

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ODTÜ’de başörtülü öğrencilere sözlü saldırıya yönelik, üniversitelerde bu tür olayların yaşanmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.
Çetinsaya, yaptığı yazılı açıklamada, ODTU’de dün yaşanan olayla ilgili yaşadığı hayreti dile getirdi. Üniversitelerde bu tür olayların yaşanmasına izin vermeyeceklerini belirten Çetinsaya, başörtü taktığı için baskı gören öğrencilerin olduğu bir utanç tablosunu Türkiye’nin bir daha yaşamayacağını söyledi.
Çetinsaya, dün yaşanan olayın öğrenciler arasında bir çatışma ya da gerginlik olarak nitelenemeyeceğini ifade etti. Yapılanın doğrudan bir taciz ve öğrenim hakkına saldırı anlamına geldiğini belirterek ODTÜ yönetiminin bu konuda derhal soruşturma açmasını beklediklerini dile getirdi.

”Gerekli yasal müdahale yapılacak”

Türkiye’nin yeniden öğrenci olayları ile istikrarsızlaştıramayacağını, artık eski Türkiye’de yaşanmadığının herkes tarafından bilinmesi gerektiğinin altını çizdi. Çetinsaya, üniversitelerde şiddete başvurmama temel insan hak ve özgürlüklerine saldırmamak ve ayrımcılık yapmamak kaydıyla her türlü görüşün özgürce ifade edileceğine değindi.
Çetinsaya şiddete ortam hazırlayan, temel insan hak ve özgürlüklerine saldıran, tacizkar ifadelerin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi. Bu konuda gerekli yasal müdahalelerin yapılacağını vurguladı. Ayrıca üniversitelerin tam da açılış haftasında bu şekilde gündeme gelmesini ise ayrıca üzüntüyle karşıladıklarını dile getirdi. Çetinsaya, Türkiye’de üniversitelerin hoşgörü kültürünü teşvik ettiği, farklılıkları zenginliğe dönüştürebildiği oranda dünyadaki konumlarını daha da güçlendirebileceğini dile getirdi.(AA)

Başbakan Erdoğan'dan ODTÜ hakkında açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen G20 zirvesiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Erdoğan ODTÜ'de yaşananlar hakkındaki bir soru üzerine şunları söyledi. Bu tabii kimin nerede durduğunu göstermesi bakımından çok önemli. Ötekileştirme kavramı son zamanlarda çok moda bir kavram. Kimin kimi ötekileştirdiği ortada. Danıştay'ın verdiği karara rağmen, diğer tarafta bakıyorsunuz başörtülü kimlik kartını vermekten bile kaçıyorlar. Ötekileştirmeyi kimlerin yaptığı çok önemli. Sol her zaman ötekileştirilmiştir.

Bu ülkenin evlatlarına karşı ötekileştirme kampanyası yürütülüyor. YÖK gereğini yapacaktır. Biz de gereğini yapacağız. Ben niçin polisimizin üniversitelerde neden görev almasını istediğimi bu olay ispatlamıştır. Orada sivil polis var hiçbir şey yapmıyor. Aksine destek verici bir çaba içerisine giriyor O üniversite herkesin sadece senin değil. Bahçe bekçisi gibi ellerinde pankartlar dolaşıyorlar bu nedir. Buna kimse mani olmaz, başörütlü kızlarımız da orada eğitim göreceklerdir.

ODTÜ Rektörlüğü: Olaylar ayrıntılı inceleniyor

ODTÜ’den yapılan açıklamada, başörtülü öğrencilere yapılan sözlü müdahale olayının ayrıntılı olarak incelendiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Kayıtların ikinci günü yaşanan ve medyaya 'kayıt yaptırmak isteyen başörtülü öğrenciye müdahale' olarak yansıyan olay, kayıtların yapıldığı binanın dışında bekleyen kişiler arasında yaşanmıştır. Konu, üniversitemizce ayrıntılı olarak incelenmektedir.”

“Yaşanan olaylar ODTÜ’yü yansıtmıyor”

ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Esad Özen, başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırıyı kınadıklarını, bu olayların ODTÜ’yü yansıtmadığını söyledi. Özen, “Üniversitemiz hiçbir grubun arka bahçesi değildir. Herkes özgürdür. Bu tarz olayların bir daha yaşanmamasını umuyoruz” dedi.

Sözlü saldırıyı kabul edilemez bulduklarını ve kınadıklarını belirten Özen, yaşananların ODTÜ’yü yansıtmadığını söyledi. ODTÜ’de herkesin eşit olduğunu, kimsenin özgürlüğüne müdahale edilemeyeceğini dile getiren Özen şöyle konuştu:
“Baskının olmadığı, kişisel hakların istismar edilmediği bir üniversite istiyoruz. Okulumuzun büyük çoğunluğunun da böyle düşündüğünü herkes bilsin. Üniversitemize yeni katılan arkadaşlarımızın aileleri de rahat etsin. Üniversitemiz hiçbir grubun arka bahçesi değildir. Herkes özgürdür. Bu tarz olayların bir daha yaşanmamasını umuyoruz.Dün yaşanan olayda mağdur olan arkadaşlarımız için gerekli çalışmaları yaparak ilgili mercilere şikayette bulunacağız. Ayrıca olaylar sırasında yeterli müdahaleyi yapmayan özel güvenlik ve idari birimleri görevlerini yapmaya davet ediyoruz. ODTÜ çok büyük bir üniversite. Her gün farklı yerlerden kişilerin geldiği bir bilim merkezi. Eylemi yapanlar hakkında bir bilgimiz yok. Okulumuzda böyle bir tatsız olay yaşandığı için rahatsızız.”

Sakarya’da öğrenciler karanfil dağıttı

Sakarya Üniversitesi Genç Aydınlar Topluluğu üyesi öğrenciler, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırılara tepki için kayıt yaptırmaya gelen öğrenciler ve ailelerine karanfil dağıttı.

Sakarya Üniversitesi Genç Aydınlar Topluluğu Öğrenci Başkanı Üzeyir Said Meral, ODTÜ öğrencilerinin sergilediği davranışın yanlış olduğunu, üniversitelerin bilim yerleri ve özgürlük alanları olduğunu belirtti. Meral, ODTÜ'lü öğrencilerin sergilediği davranışın bütün başörtülü gençlere hakaret olduğunu şu sözlerle belirtti:
"ODTÜ'de dün başörtülü arkadaşlarımıza yapılmış olan eylemin, protestonun, faşizmin artık bizim kendi şahsımıza yapılmış bir hakaret olduğunu düşündüğümüzden bugün kendi üniversitemizde bir karanfil dağıtımı yapmak istedik. Üniversiteler bilim yerleri, özgürlük alanları. Bu yüzden arkadaşlarımızı rencide etmeden eylemlerimizi sürdürürsek herkes için daha faydalı olacağını düşünüyorum." (DHA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle