GeriEğitim Müdür kapı kapı dolaştı, 17 kızı okullu yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müdür kapı kapı dolaştı, 17 kızı okullu yaptı

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nin bazı köylerinde 5'inci sınıftan sonra eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan kızlar, Şemdinli Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) Müdürü Cihan Bircan sayesinde okullu oldu. Tek kız öğrencinin bulunmadığı YİBO’da, kızların da okumaları için kolları sıvayan Bircan, 4 kişilik ekiple köylere gidip aileleri ikna ederek, 70 kızı okula kazandırmayı başardı.

 Ders başı yapan kızlar, eğitimlerine devam etmenin mutluluğunu yaşarken, Okul Müdürü Bircan, çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini söyledi.
Şemdinli İlçesi’nde 17 yıldır eğitim-öğretim veren 550 öğrenci kapasiteli YİBO, bu yıl bir ilke imza attı. Kontenjanı olmasına rağmen, ailelerin kızlarını okula göndermemeleri yüzünden 17 yıldır sadece erkek öğrencilerin gittiği Şemdinli YİBO'da, bu yıl ilk defa kız öğrenciler de eğitim görmeye başladı.
Şemdinli’nin bazı köylerindeki okullarda halen 8 yıllık eğitime geçilememesi yüzünden 5'inci sınıftan sonra eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan kızların, aileleri tarafından karma eğitim verildiği için Şemdinli YİBO’ya gönderilmedikleri belirtildi.


MÜDÜR KÖY KÖY DOLAŞTI


Şemdinli YİBO Müdürü Cihan Bircan, bu yıl kızların da okula kazandırılmaları için 4 kişilik bir ekip kurarak yaz aylarından itibaren çalışmaya başladı. Ekibiyle birlikte köy köy dolaşan Bircan, bir çok aileyle görüşerek ikna etmeyi başardı. Bircan’ın çabaları sonucu 70 kız öğrenci, okula kazandırıldı. Bircan, 70 kişilik kız kontenjanı olan okulda daha önce tek bir kızın bile okumamasının kendilerini çok üzdüğünü belirterek şunları söyledi:
“Okulumuz yaklaşık 550 öğrenci kapasiteli. Ama bu okulda 17 yıldır sadece erkek öğrenciler yatakhanelerden yararlanabiliyorlardı. Okulda 70 kız öğrenci kontenjanımız var. Biz de köylere gidip kapı kapı dolaşarak aileri ikna edip, 70 kız öğrenciyi okula kazandırdık. Ama bu sayı bizim için yeterli değil. Bu sayının da artacağına inanıyorum. Çalışmalarımız devam ediyor. Gerekirse kızlar için ayrılan kontenjanı da artıracağız. Amacımız bütün kızların okumasını sağlamak” dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle