GeriEğitim Müdür görevden alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müdür görevden alındı

Diyarbakır’da polis tarafından bildirilen ‘suça karışmış, cinsel istismara ve tecavüze uğramış’ 872 çocuğun listesini internet sitesinden yayınlayan Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında soruşturma başlatılırken Müdür Hacı Ali Çelik görevden alındı.

Müdür görevden alındı
refid:27964829 ilişkili resim dosyası

Diyarbakır Bağlar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün suça karışmış, cinsel istismara ve tecavüze uğramış 872 çocuğun listesinin internet sitesinde yayımlayanlar hakkında soruşturma başlatıldı. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy Hürriyet’e, “Listenin herkes tarafından görülebilecek şekilde internetten yayımlanması kabul edilebilir bir şey değil” diyerek, sorumluların görevden uzaklaştırılacağını söyledi. Bu açıklamadan kısa süre sonra Bağlar Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla görevden alındı.
Taraf Gazetesi’nde bugün yer alan ‘Milli Eğitim 872 çocuğun geleceğini hiçe saydı’ başlıklı habere göre, Bağlar Milli Eğitim Müdürlüğü polis tarafından kendisine bildirilen suça karışmış, cinsel istismara ve tecavüze uğramış 872 çocuğun listesini bütün kimlik bilgileri ve ev adresleriyle kurumun internet sitesinden yayınladı. Söz konusu listede intihara teşebbüs etmiş, zorla alıkonulmuş, cinsel istismara ve tecavüze uğramış çocukların isimleri, tüm kimlik bilgileri, anne-babalarının adları ve ev adresleri kamuoyuyla paylaşıldı. Liste herkesin ulaşabileceği şekilde bir gün boyunca sitede kaldı.

AMAÇ ÇOCUKLARIN OKULA KAZANDIRILMASI

Vali Aksoy, Diyarbakır’da 872 çocuğun polis tarafından kayıt altına alınması ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara yazı yazarak çocukların okullarını tespit etmeye çalışması için “Temel amaç çocukların eğitimden yoksun kalmamaları” dedi. Aksoy şöyle devam etti:
“Emniyet Müdürlüğü’nce hakkında adli işlem yapılmış çocuklarla Milli Eğitim’in bilgilendirilmesi, çocuklarla daha yakından ilgilenmeleri, eğitim hakkından yoksun kalmamaları ve okula kazandırılmaları adına yapılan bir işlem. Bu noktada çocuklarla rehber öğretmenlerin, okul müdürlüklerinin ve diğer sınıf öğretmenlerinin ilgisinin çekilmesi, çocukların okula kazandırılması amacıyla yapılmış bir proje. Çünkü bu çocukların hepsi 18 yaşın altında ve okul çağında olan çocuklar. Ama bunun herkes tarafından görülebilecek şekilde internetten yayımlanması kabul edilebilir bir şey değil. Gereğini yapacağız. Sorumlular tespit edilip, görevden uzaklaştırılacak.”
Bu açıklamadan bir süre sonra Bağlar Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Çelik’in, Bakan Avcı’nın talimatıyla görevden alındığı haberi duyuruldu.

DİYARBAKIR’DA 2 ŞUBE MÜDÜRÜ DE GÖREVDEN ALINDI

Diyarbakır’da haklarında işlem yapılan çocukların isim listelerinin internet sitesinde yayımlanmasıyla ilgili Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Çelik'in yanısıra Şube Müdürü Vedat Deniz ile Yenişehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ayşegül Ağırbaş da görevden alındı. Olay ile ilgili soruşturma başlatıldı. -DİYARBAKIR/DHA

***

Eğitim Sen: Müdürün görevden alınması yetmez

Diyarbakır’da polis tarafından bildirilen ‘suça karışmış, cinsel istismara ve tecavüze uğramış’ 872 çocuğun listesini internet sitesinden yayınlanmasına Eğitim Sen de tepki gösterdi. Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, “Yetkililerin görevden alınmış olmaları yetmez, bu cinsiyetçi erkek egemen zihniyeti okullara taşıyan ve tüm gün herkesin ulaşımına açık şekilde internette yayınlayanların yargı önünde hesap vermesi gerekiyor” denildi. Olayın peşini bırakmayacaklarını belirten Eğitim Sen üyeleri, “Hayatları MEB eliyle tekrar riske atılan tüm çocuklar güvenli şekilde korunana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kimlik ve adres bilgileri açıklanan bu çocukların başına gelebilecek her şeyden MEB sorumlu. Acilen önlem alınmalı, tüm yetkililer yargı önüne çıkarılmalı” ifadelerini kullandı. Açıklamada şöyle denildi:

“Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği resmi yazıda ‘Suça Sürüklenen Çocuklar’ başlığı altında tecavüze ve cinsel istismara uğrayan çocukların kimliklerini ve adreslerini açıkladı. Geçen hafta AKP’ye yakınlığı ile bilinen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ın ‘6 yaşındaki çocukla evlenilebilir’ sözlerinin ardından yaşanan bu durum açıkça çocuk tecavüzlerinin teşvik edilmesi anlamına geliyor. Herkesi ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’ temelinde MEB İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ve arkasında bulunan sapık zihniyeti protesto etmeye davet ediyoruz; çünkü yaşananlar basit bir ‘özür’ ile kapatılamayacak kadar önemli. Söz konusu resmi yazıyı gönderen yetkililerin görevden alınmış olmaları yetmez, bu cinsiyetçi erkek egemen zihniyeti okullara taşıyan ve tüm gün herkesin ulaşımına açık şekilde internette yayımlayanların yargı önünde hesap vermesi gerekiyor. Ayrıca kimlik bilgileri açıklanan çocukların olası tehditlerden ve yaşadıkları travmadan korunmaları için acil önlem alınmalı.
Eğitim Sen olarak Bağlar ilçesinde yaşanan durumun basit bir ihmal ya da hata olarak geçiştirilmesine izin vermeyeceğiz. Dün yaşananlardan sonra Milli Eğitim Bakanı talimatıyla görevden alınan İlçe Milli Eğitim Müdürü gücünü erkek egemen AKP iktidarından alıyor. Bu yüzden Müdür Hacı Ali Çelik ve Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere eğitimi cinsiyetçi politikalarına alet eden herkes sorgulanmalı ve hesap vermeli.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle