GeriEğitim Miniklere eğlenceli bilim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Miniklere eğlenceli bilim

Miniklere eğlenceli bilim

TÜBİTAK 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında, Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 'Minik Eller Bilime ve Dokunuyor-2' projesine ev sahipliği yapıyor. Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda düzenlenen projeye, dokuz ilçedeki 18 okuldan toplam 6'ncı sınıfa geçmiş 30 öğrenci katılıyor.

Balıkesir Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ümit Çakır’ın yürütücülüğünü üstlendiği proje, 2 Eylül akşamı son bulacak. Etkinliğe katılan öğrenciler, bir hafta boyunca öğretim üyelerinin öncülüğünde deneyler ve doğa gezileri yapacaklar. Prof. Dr. Ümit Çakır, projenin amacının  çocuklara bilimi sevdirmek olduğunu anlatırken, projede görev alan öğrenciler de  mutluluklarını söyledi. Projeye yedi profesör, üç doçent ve aldı doktor öğretim üyesi destek oluyor.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ümit Çakır, projenin yararını anlattı. Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Bahadır, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuzhan İlban ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Ayaz’ın da katıldığı açılış töreniyle başlayan proje, bir hafta devam edecek.

Öğrencilere bilimi sevdirmek istediklerini anlatan Prof. Dr. Ümit Çakır şunları söyledi:
“Burada hedef kitlemiz 5'inci sınıftan 6'ncı sınıfa geçen öğrencilerimiz. Bu öğrenciler dokuz farklı ilçe ve 18 okuldan geliyor. Buradaki amacımız, çocukları eğlendirerek öğretmek. Hem de uygulamalı olarak doğanın içinde akademisyenler nezdinde. geziler düzenleyeceğiz. Ekipte, profesörler. doçentler ve doktor öğretim üyeleri var. Deneyler yaptırarak çocukları eğlendirerek öğretmek istiyoruz. Bilimin sıkıcı olmadığını onlara kanıtlayarak, onlara bir şeyler öğretmeye çalışıyoruz. Doğa içerisinde de geziler var. Özellikle şu anda Kazdağı’na bir gezimiz var. Burada bir profesör hocamız eşliğinde doğadaki gözlemlerini yapacaklar. Hem biyolojik anlamda türleri öğrenecekler. Özellikle çocuklara bilimi sevdirmek amacındayız.”

Öğrencilerden Ecenaz Urfa, “Buraya katılmaktan çok mutluyum. Bence burada çok güzel şeyler öğreneceğim. Yeni dostluklar edineceğim. Yeni bilgiler öğreneceğim” dedi.

Zeynep Bilge Kurt da, “Edremit’ten geliyorum. Burada gayet güzel projeler yapacağımı düşünüyorum. Güzel projeler olacak. Deneyler yapacağız” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle