GeriEğitim Mezun olduğu lisenin belgeselini çekti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mezun olduğu lisenin belgeselini çekti

Mezun olduğu lisenin belgeselini çekti
refid:27881429 ilişkili resim dosyası

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Murat Bulut, 1889 yılında Sultan 2’nci Abdülhamit tarafından kurulan mezunu olduğu Erzurum Lisesi’nin belgesel filmini çekti. Çekimlerde tarihi lisenin öğrencilerinin 1915’te Çanakkale Savaşı’na katıldığı için o yıl mezun veremediği ve 1914 yılındaki Sarıkamış Harekatı sırasında orduya erzak taşıdığı da ortaya çıktı.

Erzurum Lisesi’nden 1930- 1950 yılları arasında mezun olarak Türkiye’nin dört bir tarafına dağılan 167 kişiyle bire bir görüşülerek hazırlanan belgesel filmin galası lisenin konferans salonunda yapıldı. 126 yılda yaklaşık 60 bin öğrenci mezun eden Erzurum Lisesi’nin belgeselini 22 ayda tamamladığını ifade eden Murat Bulut, öğrencilerinin tarihe damgasını vurduğu Erzurum Lisesi’nin belgeselini çekmekten büyük bir onur ve gurur duyduğunu söyledi. Belgesel çekimleri için kilometrelerce yol kat ettiğini ve Türkiye’nin dört bir tarafını dolaşarak mezunlara ulaştığını vurgulayan Murat Bulut, şunları söyledi:

"Erzurum Lisesi, Sultan 2’nci Abdulhamit tarafından kuruluyor. Mezunları arasında bulunduğum Erzurum Lisesi öğrencileri, 1915’te Çanakkale Savaşı’na katıldığı için o yıl mezun vermiyor. 1914’ün sonu ile 1915’in başlarında Ruslarla yapılan Sarıkamış Harekatı için yine Erzurum Lisesi öğrencileri Hasankale’de (Pasinler) sıkışan orduya erzak taşıyor. İlk etapta eski mezunlara ulaşmak için araştırmalar yaptım. Kendilerine ulaşacak herhangi bir kayıt olmadığı için Erzurum’da yaşayan en eski mezunlara ulaşarak işe başladık. Onlar bizleri başka mezunlara ulaştırdı. Bu şekilde zincirin halkası gibi birinden diğerine ulaşmış olduk. Okulun 1937’de mezun olan en eski öğrencisi Yunus Muratoğlu ile yaşadığı Ankara’da görüştük. İstanbul’da yine Erzurum Lisesi’nde 1941 ile 1949 yılları arasında öğretmenlik yapmış Nafiye Kuzucu’ya ulaştık. Bu şekilde 1930 ile 1950 arası mezun ve hayatta olan yaklaşık 167 kişi ile yüz yüze görüşerek röportaj yaptık. Sırada lisenin tarihinde önemli bir yeri olan Sarıkamış harekatı sırasında öğrencilerin cepheye erzak taşıma sahnesi vardı. Gerçeği yansıtması için kar yağmasını bekledik. Yine o yıllarda lise öğrencilerinin giydiği kıyafetlerden yaptırdık. Yine olayı tam anlamıyla ortaya koymak için 1914 yılında Erzurum lisesi öğrencilerin erzak taşırken yürüdüğü yollardan bugünün lise öğrencilerini yürüttük. 8 Saatlik belgeselin 1 saatlik gösterisini yaptık."

Konuşmaların ardından tek tek kürsüye çıkan eski mezunlar, yaşadıkları hatıraları o günü yaşarcasına anlattılar. Erzurum Lisesi’ni, Doğu’nun Galatasaray Lisesi’ne benzeten mezunlar, "Erzurum Lisesi’nde okumak bir ayrıcalıktır. Gittiğimiz her yerde Erzurum Lisesi mezunu olduğumuzdan büyük bir ilgi görüyorduk" dediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle