GeriEğitim Meslek liselerine yaklaşık 17 milyon avro destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meslek liselerine yaklaşık 17 milyon avro destek

Meslek liselerine yaklaşık 17 milyon avro destek

Meslek liseleri, Erasmus  programı kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansı’na sunulan ve hibe desteği almaya hak kazanan 518 projenin 471'ini hazırladı. Bu kapsamda, meslek liselerine 16 milyon 829 bin avro tutarında proje hibe desteği verilecek. Projelerle, öğrenci ve öğretmenlere Avrupa'da çalışma alanları ve meslekleriyle ilgili eğitim alma ve staj yapma imkânı sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı meslek liseleri, Erasmus  programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı’na sunulan ve hibe desteği almaya hak kazanan 518 projenin 471'ini hazırladı. Bu kapsamda meslek liselerine 16 milyon 829 bin 942 avro tutarında proje hibe desteği verilecek.

MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 2018 yılı teklif çağrısı dönemi Erasmus  programı ‘Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği’ faaliyeti kapsamında sunulan proje tekliflerinin değerlendirme süreci tamamlanarak 31 Temmuz'da açıklandı.

Desteklenen projeler kapsamında meslek liselerinden üniversitelere, kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, şirketlerden belediyelere kadar geniş bir yelpazede kurum ve kuruluşlara sağlanan hibe desteğiyle öğrenci ve öğretmenlere, Avrupa'da çalışma alanları ve meslekleriyle ilgili eğitim alma ve staj yapma imkânı sağlandı.

Erasmus programıyla Türkiye'de mesleki eğitimin kalitesi ve cazibesinin artırılmasına ve Türkiye'de nitelikli iş gücü yetiştirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Türkiye Ulusal Ajansı’na sunulan 2 bin 143 proje teklifinden uygunluk kriterlerini taşıyanların içerik değerlendirmesine alınması sonucunda, 518 proje teklifi hibe desteği almaya hak kazandı. Desteklenecek 518 projenin 471'i MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullar tarafından hazırlandı. Bu kapsamda kurumlara 16 milyon 829 bin 942 avro tutarında proje hibe desteği verilecek.

Projelerle söz konusu okullardaki öğrencilerin, yurtdışında kendi alanlarında uzun süreli iş yeri eğitimi yapmaları konusunda imkânlar sunulacak.Aynı amaçla meslek dersi öğretmenlerine yönelik hazırlanan projelerle de mesleki eğitimde toplumun her kesimine ulaşılmasına olanak sağlanacak.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle