GeriEğitim Merkezi sınavlar özel okullarda da uygulanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkezi sınavlar özel okullarda da uygulanacak

Merkezi sınavlar özel okullarda da uygulanacak
refid:24663846 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Buna göre, Bakanlık tarafından yapılan merkezi ortak sınavların özel okullarda da yapılacağı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin 52’nci maddesinin başlığı, “Dönemlerin başlaması ve merkezi ortak sınavlar” şeklinde değiştirilirken, aynı maddeye “Bakanlık tarafından yapılan merkezi ortak sınavlar özel okullarda da yapılır. Bu sınavlara özel okullarda okuyan öğrenciler de girer” diye ikinci fıkra da eklendi.

Resmi Gazete’de yer alan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 16’ncı maddesinin ikinci fıkrası şöyle değiştirildi:

“Yangın, deprem, sel, sağlık sebepleri ve tahliye kararı gibi hallerden dolayı binayı ani olarak terk etme durumunda kalan kurumlar; sağlam ve dayanıklı olduğuna ilişkin rapor hariç diğer nakil şartları aranmaksızın kurumda uygulanan öğretim programlarına kayıtlı öğrenci veya kursiyer sayısına uygun başka bir binada valiliğin izniyle geçici olarak en çok bir yıl faaliyetine devam edebilir. Bir yıl sonunda şartları uygun binaya nakli yapılmayan kurumlardan mazeretleri uygun görülenlere bakanlıkça bir yıl daha geçici izin verilebilir. Okullara valiliklerce verilen geçici nakil izinleri bakanlığa bildirilir. Verilen süre sonunda şartları uygun bina bulunarak nakil izni almayan kurumların kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle