GeriEğitim MEB'in takviye kursları başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB'in takviye kursları başladı

MEB'in takviye kursları başladı
refid:30224427-spot ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrencilere elektronik ortamda kendini sınama ve ders çalışma imkanı gibi çeşitli yenilikler sunan destekleme ve yetiştirme kursları, 2 milyon 710 bin öğrencinin katılımıyla başladı. 237 bin kadrolu öğretmen ile 29 bin ücretli öğretmenin görev yapmak için başvurduğu kurslar, 22 bin 255 merkezde açıldı. Takviye kursları için başvuru süresi ise, 9 Ekim’e kadar uzatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi'ni ziyaret ederek, ilk derslere eşlik etti. Gazetecilere açıklamada bulunan Kurt, bugün itibariyle tüm yurtta resmi olarak destekleme ve yetiştirme kurslarının başladığını söyledi. Şu anda 2 milyon 710 bin öğrencinin kurslarda eğitim almak için müracaat ettiğini söyleyen Kurt, 237 bin kadrolu öğretmen ile 29 bin ücretli öğretmenin de kurslarda görev yapmak için başvurduğunu belirtti. 22 bin 255 merkezde kursları başlattıklarını dile getiren Kurt, "Okulların yüzde 95'inde destekleme ve yetiştirme kursları açılmış durumda" dedi.
Başvuru süresinin 9 Ekim Cuma gününe kadar uzatıldığını hatırlatan Muhterem Kurt, "Önümüzdeki hafta öğrencilerimizin başvuruları devam edecek. Biz, kurslarda eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısının 5 milyonu bulacağını bekliyoruz" diye konuştu. Öğretmen görevlendirmelerinde öğrencilerin ve velilerin taleplerini dikkate aldıklarını belirten Kurt, bu doğrultuda 237 bin öğretmenin tamamına görev verilmeyebileceğini söyledi. Muhterem Kurt, öğrenci sayısı 5 milyonu bulduğu takdirde 200 bine yakın öğretmene görev verilebileceğini açıkladı.

Sportif, kültürel alanlarda da kurslar açılıyor

Müsteşar Yardımcısı Kurt, kursların ortaokul ve lise müfredatı kapsamında, her dersten açılabildiğini söyledi. "Dershaneler kapandı, dershanelerin yerine devletin kurs açtığı, sadece sınavlara hazırlık yapılacağı" yönündeki algının, yanlış olduğuna dikkat çeken Kurt, şöyle konuştu:
"Birçok kurs başvurusu var. Özellikle müzik, resim, beden eğitimi gibi kültürel, sosyal ve sportif faaliyetler için de kurs açıyoruz. Okullarımızı sosyal, kültürel alanlara çeviriyoruz. Okullarımızda öğrencilerimiz enstrüman öğrenecekler, çeşitli spor dallarıyla uğraşacaklar."

Kurt, eğitim öğretim yılı sonunda birçok okulda korolar kurulacağını, sportif faaliyetler gerçekleştirileceğini belirtti.

Mezunların da, halk eğitim merkezlerine başvurduklarında kursa yönlendirileceğini hatırlatan Kurt, “Onların da sınava hazırlanmasını sağlayacaklar" dedi.

Kurslar, 3 dönem halinde yapılacak

Kursların mayıs ayının sonuna kadar devam edeceğini belirten Kurt, üç dönem halinde kursları düzenleyeceklerini söyleyerek, okulların kapanmasıyla birçok kursun son bulacağını ancak yaz kurslarının özellikle sportif, kültürel, sanatsal faaliyetlerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Veliler, kurslardan memnun

Velilerden Elif Şenses, 12’nci sınıftaki kızının kurslardan faydalandığını söyledi. Bugüne kadar kızını dershanelere gönderdiğini anlatan Şenses, "Özel okullara dönüşen dershanelere de güvenemedik. Dershaneden okul olması bize inandırıcı gelmedi. Bu dönemde okullarda kursların açıldığını öğrendik ve bu bizim için daha avantajlı oldu" dedi. Okullarda öğretmenler ile öğrenciler arasında disiplin, sevgi, güven olduğunu söyleyen Şenses, bu sistemin öğrencilerin daha da başarılı olmalarını sağlayacağını belirtti.
Velilerden Yasemin Özay da bugüne kadar kızını hep dershane ile desteklediğini söyledi. Kursların ücretsiz olduğunu hatırlatan Özay, kızının daha başarılı olabilmesi için servet niteliğinde ücretler ödemekten kurtulduklarını belirterek, "Hem eğitim hem de ekonomik açıdan bu uygulamadan memnunuz" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle