GeriEğitim MEB’e iki yeni atama... ÖSYM Başkanı, bakan yardımcısı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB’e iki yeni atama... ÖSYM Başkanı, bakan yardımcısı oldu

MEB’e iki yeni atama... ÖSYM Başkanı, bakan yardımcısı oldu

Milli Eğitim Bakan Yardımcılığına iki yeni atama yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, ÖSYM Başkanlığı görevinde bulunan Prof. Dr. Mahmut Özer ve YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Safran, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, iki bakan yardımcısı daha atandı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Safran Milli Eğitim Bakan Yardımcısı olarak atandı. Geçtiğimiz günlerde ise İbrahim Er ve Reha Denemeç de Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevine getirilmişti. Böylece Bakan Ziya Selçuk’un dört yardımcısı oldu.

MEB’e iki yeni atama... ÖSYM Başkanı, bakan yardımcısı oldu


PROF. DR. MAHMUT ÖZER KİMDİR?

6 Ekim 2017’de ÖSYM Başkanlığı görevini devralan Prof. Dr. Mahmut Özer, 5 Mayıs 1970 yılında Tokat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tokat’ta tamamlayan Özer, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1992’de mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı’nda sırasıyla 1996 ve 2001 yıllarında tamamladı. 1992-1994 arasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Dalaman Havalimanı’nda Elektronik Mühendisi olarak görev yaptı. Daha sonra 1994-2002 yılları arasında Gazi Osmanpaşa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksek Okulu Elektrik Programı’nda öğretim görevlisi olarak bulundu. Temmuz 2002’de Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. Aynı üniversitede 2005-2010 yılları arasında doçent olarak görevine devam etti. Temmuz 2010 itibarıyla profesör olarak atanan Özer, 28 Kasım 2010’da Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü olarak atandı ve ÖSYM Başkanlığı’na getirilene kadar bu görevini sürdürdü.

MEB’e iki yeni atama... ÖSYM Başkanı, bakan yardımcısı oldu


PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN KİMDİR?
1958 yılında Kastamonu’da dünyaya gelen Prof. Dr. Mustafa Safran, 1979 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1985’te Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1989’da Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını verdi. 2010-2014 yılları arasında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ‘Eğitim İhtisas Komitesi’ yürütücüsü olarak görev yapan Safran,  2014’ten bu yana UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ‘Dünya Belleği İhtisas Komitesi’ Yürütücüsü. Aynı zamanda 2010 yılından bu yana da UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi. 2012-2016 yılları arasında YÖK Başkan Danışmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Safran, 2008’den itibaren de YÖK Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu Yürütücüsü, 2016’dan bu yana YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürüyordu. Prof. Dr. Mustafa Safran ayrıca 2012 yılından itibaren Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi.

MEB’DE YENİ GÖREV DEĞİŞİMLERİ


Yorumları Göster
Yorumları Gizle