GeriEğitim MEB'den yabancı öğrenciler için üniversitelerle iş birliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB'den yabancı öğrenciler için üniversitelerle iş birliği

MEB ile dört üniversite arasında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın yurtdışında tanıtılması ve bakanlığa bağlı okullarda düzenlenmesine imkân sağlayan protokoller imzalandı. Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ve Karadeniz Teknik, Sakarya, Tokat Gaziosmanpaşa ile Necmettin Erbakan üniversitelerinin rektör ve rektör vekilleri arasında imzalanan protokolle, bu alanda iş birliğine gidilen üniversite sayısı 17'ye yükseldi.

MEB'den yabancı öğrenciler için üniversitelerle iş birliği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile dört üniversite arasında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) yurtdışında tanıtılması ve bakanlığa bağlı okullarda düzenlenmesine imkân sağlayan protokoller imzalandı. Bakanlıkta düzenlenen törende protokolleri, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Gökçe ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu imzaladı.

Protokoller kapsamında dört üniversite, MEB'in 16 ülkedeki okullarını Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı için sınav merkezi olarak kullanacak. Buralarda görev yapan öğretmenler de sınavlarda gözetmenlik yapacak. MEB, üniversitelerle yabancı uyruklu öğrenci sayısının artırılması için ortak tanıtım faaliyetleri gerçekleştirecek. İmzalanan protokollerle, bu alanda iş birliğine gidilen üniversite sayısı 17'ye yükseldi.

Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Türkiye'nin geleceğe dair hedeflerini gerçekleştirmek için genç nüfusun çok iyi yetiştirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Yükseköğretimin, meslek seçiminin de belirlendiği bir süreç olduğunu ve evrensel bir yönünün bulunduğunu belirten Safran, yükseköğretimde son yıllarda yaşanan olumlu gelişmelerin yanında Türkiye'nin kalkınmasında öncelikli mesleklere yönelik nitelikli insan gücü yetiştirmek konusunda çalışmalara yoğunlaşılması gerektiğini anlattı. Türkiye'nin uzun yıllardır yüksek lisans, doktora için yurtdışına öğrenci gönderdiğini ve yurtdışından öğrencilerin de Türk üniversitelerinde eğitim almaya geldiğini söyleyen Safran, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2014'te aldığı kararla üniversitelerin istedikleri ülkede sınav yaparak yabancı öğrenci alabilmesinin sağlandığını belirtti. Safran, MEB olarak üniversitelerin kendi bağımsız sınavlarını yaparak yabancı öğrencileri kurumlarına kazandırmasını desteklediklerini ifade ederek, protokollerin bu amaca yönelik olduğunun altını çizdi. Safran, protokollerin üniversiteler ve yükseköğretim sistemi için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Rektör ve rektör vekilleri de YÖK ve MEB'in kendilerine sağladığı desteğin önemli olduğunu anlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle