GeriEğitim MEB'den TEOG soruları sızdı iddiasına açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB'den TEOG soruları sızdı iddiasına açıklama

MEB'den TEOG soruları sızdı iddiasına açıklama

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen ikinci tur ortak sınavlarının Türkçe testi 'B' kitapçığının sosyal medyada sızdığı iddia edilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu iddialara ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığı, geçen yılki kitapçığın üzerinde oynandığı belirtildi.

"Sözü edilen 'kapak formatı' gerçekleştireceğimiz 'Merkezî Ortak Sınav'da kullanılacak kitapçık kapaklarıyla yazı karakteri, şablon ve mizanpaj yönünden bütünüyle farklı" denilen açıklamada sınav güvenliğine dair herhangibir prosedür ihlali ve sızma söz konusu olmadığı vurgulandı.

"Bakanlığımız söz konusu iddialarla ilgili olarak iddianın dile getirildiği ilk andan itibaren konunun önemine binaen ivedi bir şekilde etraflıca incelenmesi için Rehberlik ve Denetim Başkanlığına inceleme/soruşturma talimatı verildi" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan inceleme/soruşturma neticesinde ilk etapta sosyal medya aracılığı ile ortaya çıkan, daha sonrasında yazılı ve görsel basına da konu olan 'sınav kitapçığı kapak görüntüsü'; internet ve sosyal medya dünyasında 'trolleme' denen dezenformasyona dayalı bir algı çalışmasının ürünü. Bu 'sınav kitapçığı kapak görüntüsü' önceki sınavlarımız sonrası yayımlanan 'basın nüshası'nın üzerinde oynanmış biçimi. Sözü edilen 'kapak formatı' gerçekleştireceğimiz 'Merkezî Ortak Sınav'da kullanılacak kitapçık kapaklarıyla yazı karakteri, şablon ve mizanpaj yönünden bütünüyle farklı. Sınav güvenliğine dair herhangibir prosedür ihlali ve sızma söz konusu olmayıp iddiaların tamamen uydurma ve asılsız olduğu tespit edildi. Millî Eğitim Bakanlığı, başta öğrencilerimiz olmak üzere kamuoyunun sosyal medya üzerinden kasıtlı ve sorumsuzca yayılan bu tür yalan haberlere itibar etmemesini saygıyla duyurur."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle