GeriEğitim MEB’den öğretmen S.O.S ekibi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB’den öğretmen S.O.S ekibi

MEB, hayat kurtaran öğretmenler yetiştirmeye hazırlanıyor. AFAD, 81 ilde öğretmen ve milli eğitim personelinden oluşan 10’ar kişilik ekiplere arama kurtarma eğitimi verecek. Olası yangın, deprem, selde anında bu timler yardıma koşacak. Proje ilk, deprem beklenen bölgelerden Marmara’da uygulanacak.

MEB’den öğretmen S.O.S ekibi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenler ve milli eğitim personelinden oluşan ‘hayat kurtarma’ timi kurmaya hazırlanıyor. 81 ildeki öğretmenlerden oluşan bir arama kurtarma timi yetiştirilecek. Doğal afet olduğunda bu kişiler yardıma koşacak. Bununla ilgili 26 Haziran’da AFAD’da bir çalışma başlatılması planlanıyor. Her ilde 10’ar kişilik gruplar halinde ekipler oluşturulacak. Olası bir yangında, depremde, selde mağdurlara yardım edebilecek şekilde bu kişilerin donatımı sağlanacak. Uygulama, gönüllülük esasına dayalı. Her grubun bir lideri olacak. Türkiye’de 81 ilde 82 ve 953 ilçede 654 iş güvenliği uzmanı görev yapıyor. Liderler, bunlar ve MEB’deki sivil savunma kadrosu içinden seçilecek. Onlara eğitim ve ekipman desteği sağlanacak. Bu liderler, en uygun 10 gönüllüyü belirleyerek, kendi illerinde eğitimler verecek.

LİDER ÖZELLİĞİ ŞARTI
Proje ilk olarak deprem beklenen bölgelerden biri olan Marmara’da uygulamaya konulacak. Ardından diğer bölgelere yayılacak. Örneğin, Marmara bölgesinde bir deprem olduğunda düğmeye basılacak. Her ilden 10 kişilik ekip oraya gelecek. Merkezle koordinede olacaklar. Arama kurtarmanın dışında malzeme, gıda sevkiyatı gibi yardımlarda da bulunacaklar. Gönüllülerde aranan şartlar ise şöyle: Lider özelliği, arama-kurtarma yapabilecek fiziki yetkinlik, en az beş yıl o ilde görev yapmak, olağanüstü müdahale şartlarına uygunluk. Projenin altyapı çalışmaları devam ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle