GeriEğitim MEB'den öğrencilere “videolu eğitim”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB'den öğrencilere “videolu eğitim”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik "videolu eğitimi" uygulamasını başlattı. Ücretsiz ulaşılabilen içeriklerle öğrenciler, matematik ve fen bilimleri gibi alanlarda 8-10 dakikalık videolar izleyerek ders çalışabilecek, egzersiz yapabilecek. Eğitim kaynaklarına ise, "eba.gov.tr" adresinde ulaşılabiliyor.

MEB'den öğrencilere “videolu eğitim”
refid:26402002 ilişkili resim dosyası

MEB-Khan Academy Türkçe işbirliği kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin özellikle sayısal derslerine takviye amacıyla 2 bine yakın eğitici videoyu bakanlığın eğitim bilişim ağı sitesinde yayınlanmaya başladı.

Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı, 8-10 dakikalık videolarda, öğrencilere zor gelen sayısal dersler, akıcı ve anlaşılır bir dille anlatılıyor. Videolar interaktif alıştırma, uygulamalı egzersizler, analizler ve yazılılar da içeriyor.

MEB ve Khan Academy'ye ait videoların Türkçe'ye çevrilmesi çalışmalarını yürüten Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı arasında işbirliği protokolü geçen yıl imzalandı. Ortaklık, eğitim içeriklerini FATİH projesi kapsamında kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı'nda yayınlanmasını ve kullanıcıların bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanmasını içeriyor.

Bakanlık ve Vakıf arasında protokolün imzalanmasının ardından öğrencilere dijital içerik sağlayan videolar, bakanlığın resmi web portalı "eba.gov.tr" adresinde yayınlanmaya başladı. Türkiye, dünyada her ay 10 milyon öğrenci ve 350 bin öğretmenin faydalandığı Khan Academy içeriklerinin İngilizce'den sonra anadilde yayınlandığı ilk üç ülke arasında yer aldı.

28 dile çevrilen ve 200 ülkede kullanılan eğitimlere, Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı'nın çatısı altında faaliyet gösteren Khan Academy Türkçe'nin sitesi www.khanacademy.org.tr ve www.eba.gov.tr adreslerinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.

Bugüne kadar 5 binin üzerindeki İngilizce video içeriğinden iki binden fazlası gönüllü çevirmenler tarafından Türkçe'ye çevrildi. Vakıf ayrıca, bu videoların görsel unsurlarını da Türkçe'ye dönüştürdü. Böylece videolar Türk öğrencilerin anlayabileceği bir teknikle yeniden hazırlandı.

Bakanlık yetkilileri, videoların okul müfredatına uygun şekilde sınıf sınıf ayrılmasını istedi Bu doğrultuda içerikler, öğrencilerin kendi sınıflarının müfredatına göre sırasıyla izleyebileceği bir teknikte hazırlandı.

Yetişkinler için de proje

Bakanlık ayrıca Khan Academy yetişkin eğitimlerinden yararlanmak için yeni bir proje daha başlattı. Buna göre, okuldan mezuniyetinin ardından bilgilerini tazelemek isteyen, başka meslekler konusunda merak edilenleri öğrenmek isteyenler bu videolardan bilgi sahibi olabilecek.

Bakanlık bu çalışmayla, hızlı ilerleyen teknolojik gelişmelere uyarak, mezunların eskiyen bilgilerini sürekli güncelleyebilecekleri dijital bir portal oluşturmayı hedefliyor. Bakanlık, böylece saç kurutma makinesinin devrelerinin incelenmesinden suyun damıtılmasını anlatan videoya kadar hayata dair hemen her alanda bilgi sahibi olunabilecek bir ortamı kullanıcılarla sunmayı planlıyor.

Dersler öğrencinin hızına göre işleniyor

Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal, aritmetikten fiziğe, finanstan tıp bilimine 5 binden fazla kişiselleştirilmiş eğitim anlayışıyla hazırlanan video ve interaktif alıştırmaların da Türkçe olarak hizmete sunulacağını anlattı. İçeriklerin kullanıcılara ücretsiz ulaşacağını belirten Köksal, şöyle dedi:

“ Kişiye özel öğrenim içerikleriyle öğrenciler kendilerini geliştirebilecek. Khan Academy, sınıfı tersine çeviriyor. Uygulama ile ders işlenen pek çok sınıfta öğrenciler artık sınıfa gitmeden önce konuları öğreniyor. Okulda ise öğretmenlerle birebir vakit geçirmek ve birlikte soru çözmek için daha çok zaman buluyor. İçerikler herkese dersleri kendi hızında takip etme şansı ve bunun sonucunda kişiselleştirilmiş bir öğrenim deneyimi sunuyor.

Bu sistemle öğrenenler bir konuda uzmanlaşmadan bir sonrakine geçemiyor. Uygulama her kullanıcının bilgi seviyesini gelişmiş tespit ediyor ve kendilerine uygun konulara yönlendiriyor. Ayrıca, gerçek zamanlı istatistik verileriyle öğretmenler ve veliler öğrencilerin gelişimini takip edebiliyor. Khan Academy sisteminde bulunan bu gelişmiş özelliklerin tamamının Türkçe platformunda da sunulması için gerekli çalışmalar hızla sürdürülüyor.

Burada yer alan İngilizce eğitim videoları akademinin gönüllü çevirmenleri tarafından tercüme ediliyor. Öğrenciler, öğretmenler ve alanlarında uzman profesyoneller tarafından videoya dönüştürülüyor. İçerikler bakanlığın web portalının yanı sıra www.khanacademy.org.tr internet sitesinde yer alıyor.

Ses ve seslendirme sanatçıları da projeye katkı sağlıyor. Ayrıca, işitme ve görme engelli öğrenciler için de altyazı ve mobil uygulamalar üzerinden sesli ders anlatımı ile destek veriliyor.

Dünyada 380 milyon ders videosu izlendi

Son iki yılda Khan Academy üzerinden dünya genelinde 380 milyon ders videosu izlendi, 2 milyar egzersiz yapıldı. Ayda 10 milyon kullanıcı bunlardan faydalanıyor. Akademi, temel seviye matematikten üniversite seviyesi biyoloji ve sanat tarihi gibi geniş bir yelpazede eğitim materyali sunuyor. Khan Academy Türkçe, bugüne kadar 1 milyon 250 bin ders verdi. Türkçe’ye çevrilen içeriklerin sayısı ise gönüllülerin desteği artamaya devam ediyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle