GeriEğitim MEB’den öğrenci ve veliler için ‘Eğitim Takvimi’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB’den öğrenci ve veliler için ‘Eğitim Takvimi’

MEB, öğrenci ve veliler için ‘Eğitim Takvimi’ hazırladı. Her yeni güne, ‘Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli’ başlığıyla yaprakları aralanan takvimde, ‘Günün Sözü’, ‘Günün Kelimesi’, ‘Günün Atasözü’, ‘Günün Doğrusu’, ‘Günün Oyunu’ gibi bölümler yer alıyor.

MEB’den öğrenci ve veliler için ‘Eğitim Takvimi’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci ve velilere yönelik ‘Eğitim Takvimi’ hazırladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ailelerle işbirliği kapsamındaki uygulamalar, ‘Eğitim Takvimi’ ile ileriye taşındı. Özgün niteliğe sahip ‘Eğitim Takvimi’, okul öncesinden ortaokula kadar ailelere ve çocuklara oyunlar, etkinlikler, bilimsel içerikler ve değerlerle ilgili küçük ipuçlarını içeriyor. Takvim, merakı, işbirliğini, paylaşmayı, değerlerin önemini vurguluyor. Her yeni güne, ‘Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli’ başlığıyla yaprakları aralanan takvim, 1 Ocak'tan itibaren tüm okullarda, ücretsiz mobil uygulamasıyla cep telefonlarında, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında radyolarda, öğretmenler, aileler ve öğrencilerle buluştu. Eğitim Takvimi Facebook ve Instagram'dan @egitimtakvimi, Twitter'dan ise @egitimtakvimi1 hesabından takip edilebiliyor. Takvime, ücretsiz cep telefonu uygulamasıyla da kolayca ulaşılabiliyor.

ÖN VE ARKA YÜZÜYLE ZENGİN İÇERİĞE SAHİP
Takvim yapraklarının ön yüzünde eğitim, kültür, sanat ve çocuğa dair ‘Günün Sözü’; Türkçede kullanılan ancak anlamı daha az bilinen 365 kelimelik bir seçkinin parçası olan ‘Günün Kelimesi’; çocukla, eğitimle, aileyle bağlantılı, sevgi, saygı, çalışmak, onurlu olmak, gayret etmek gibi değerleri anlatan ‘Günün Atasözü’; günlük kullanımda sıkça yapılan yanlışlar sebebiyle dilimize yanlış yerleşmiş kelimelerin doğru kullanımını gösteren ‘Günün Doğrusu’ bölümleri yer alıyor. Yaprakların arka yüzünde ise okul öncesinden, ortaokula kadar geniş bir yaş aralığını kapsayacak şekilde tasarlanan pratik, faydalı ve maliyetsiz ‘Günün Oyunu’, Türk kültürüne ait bilinmesi gereken isim, obje, yer, yemek gibi bilgilerden oluşan ‘Günün Değeri’; ailelere iletişim, eğitim, hayat görüşü, pratik bilgi gibi bakış açısı oluşturabilecek ‘Günün Önerisi’; okul öncesinden liseye kadar ailelerin çocuk ve eğitimle ilgili yaşadığı genel sorunlara yönelik ‘Günün Çözümü’ ve son olarak çocukların merak ettikleri ve en çok sordukları sorulara bilimsel açıklamalar getiren bölüm olan ‘Günün Nedeni’ paylaşılıyor.

‘HEPİMİZ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN EN İYİSİNİ İSTİYORUZ’
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Takvimi'nin 2020'nin aileler ve çocuklar için yeni ve taze bir başlangıç olduğunu belirtti. Selçuk, takvimle ilgili şunları söyledi:
"Eğitim ekip işidir, derken bu ekibin en önemli halkalarından biri olarak hep anne babaları işaret ediyoruz. Gittiğimiz illerde meslektaşlarımızın yanı sıra en önemli paydaşlarımız olan velilerimizle de buluşmaya, sohbet etmeye gayret ediyorum. Biliyorum ki amacımız ortak. Hepimiz çocuklarımız için en iyisini istiyoruz. İşte bu fikirle doğdu Eğitim Takvimi. 2020 yılıyla birlikte başlıyoruz. Devamı gelecek. Anne-babalar, çocuklarına nasıl örnek olurlarsa evlatları da arkalarından öyle gelecek. Bu nedenle küçük ama bir bütün halinde anlamlı bilgiler, öneriler sıraladık. En önemlisi de anne babaları ve çocukları birbirlerine daha da yaklaştıran ve keyifli vakit geçirmeyi sağlayacak pratik ve eğlenceli oyunlar tasarladık. Ekip arkadaşlarımızın yoğun mesaisiyle ortaya çıkan bu çalışmanın, merakını sürekli besleyen, değerlerine saygılı ve mutlu bireyler yetiştirmemiz için faydalı olmasını diliyorum."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle