GeriEğitim MEB’den başarılı girişimci kadınlara ödül
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB’den başarılı girişimci kadınlara ödül

MEB’den başarılı girişimci kadınlara ödül

MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Türkiye Vodafone Vakfı, MEB ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesi kapsamında başarılı girişimci kadınların ödüllendirildiği törende yaptığı konuşmada, kamuda yaklaşık 3 milyon 600 bin civarında memur bulunduğunu, bunun 1 milyonunun MEB’in personeli ve öğretmeni olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün, yapacağı işlerde STK'larla iş birliğini önemsediğini belirten Demirci, şöyle konuştu:
"Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, beşikten mezara bütün vatandaşların eğitimle alakalı işlerini, ihtiyaçlarını sunma hususunda büyük bir seferberlik içerisinde. Kadınlarımızın girişimcilikle alakalı edinimlerini, kazanımlarını, kabiliyetlerini, yeteneklerini ve potansiyellerini gerçekleştirme hususunda can suyu verebilme amaçlı bu proje, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün Türkiye'nin 2 önemli STK'sı ile birlikte yürüttüğü 2 yılı aşkın bir faaliyet."

İlk yıl itibarıyla 10 ilde 10 bin kadına ulaşma hedefi olduğunu belirten Demirci, "Ulaşıldı. İkinci sene, bugün finalini yaşıyoruz. Yine 10 ilde 10 bin hedefimiz vardı. 16 bine ulaştık. Herhalde ilk sene ve ikinci senenin vermiş olduğu ilhamla gelecek sene biz onlardan bahsetmeyeceğiz. 81 ilde 10 binlerce kadına değil, belki 100 binlerce kadına ulaşmaya çalışacağız" dedi.

"TÜRKİYE'DE KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILMA ORANI HALEN YÜZDE 27,5"
Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel de bugün kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 83. yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Süel, "Bir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmişliğinin ölçütlerinden bir tanesi de kadının sosyal ve ekonomik hayata katılımı. Bunlar da farklı araştırma raporlarıyla düzenli olarak ölçülüyor. Kadınların potansiyelinin tam anlamıyla değerlendirilmesi durumunda 2025'e kadar dünya ekonomisine ek olarak 28 trilyon dolar katkısının olabileceği düşünülüyor" diye konuştu.

10 yılda tüm dünyada 1 milyar kadının iş gücüne katılma potansiyeli taşıdığını belirten Süel, "TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 10 yılda önemli bir sıçrama gerçekleşse de Türkiye'de kadınların iş gücüne katılma oranı halen yüzde 27,5 oranında" dedi.

Türkiye'nin bölgesel ve küresel bir güç olma yolunda belirlediği hedefi gerçekleştirmesi için kadınların iş gücüne katılım oranının yükseltilmesi gerektiğini anlatan işaret eden Süel, şöyle devam etti:
"Kadının ekonomiye katılmasının en önemli ön şartlarından bir tanesi eğitim. Bu konuda biz onlara girişimcilik ve teknoloji konusunda doğru odaklı ve doğru temelli bir eğitim verirsek bizim de çorbada bir tuzumuz olur. 2 yıl önce Girişimcilikte Kadın Projesi'ni hayata geçirdik. Geldiğimiz noktada kadınlarımızın üretim gücüne ve girişimcilik potansiyeline inanmakla ne kadar doğru bir adım attığımızı görüyoruz. Yapıcı ve akıcı enstrümanlarla desteklendiği takdirde kadınların iş hayatında ne kadar başarılı olabileceğini kendi gözlerimizle gördük. Bu projeyle meslek sahibi olmayan kadınların ekonomik hayata katılımını özendirmeye çalışıyoruz. Ailelerin refah düzeylerini artırmaya çalışıyoruz."

"26 BİNDEN FAZLA KADINA ULAŞTIK"
TBV Ankara Temsilcisi Aydın Kolat ise 26 binden fazla kadına ulaşmayı başararak el emeklerini kazanca dönüştürmeyi teşvik ettikleri ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ın, TBV'nin en çok önem verdiği projelerden biri olduğunu vurguladı.

Kolat, "Sanayi 4.0'ı, Toplum 5.0'ı, endüstride dijital dönüşümün sosyoekonomik yönlerini tartıştığımız bugünlerde toplumların gelişmişliğini ve refah düzeyini belirleyen en önemli faktörün bilgi, bilim ve teknolojiyi etkin biçimde kullanmak olduğunu toplum olarak anlamış bulunuyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından proje kapsamında başarılı girişimci kadınlara ödülleri verildi.

Denizli'den Enhar Doğan birinci, Kocaeli'den Yasemin Akturan ikinci, Trabzon'dan Ayşe Hacıalioğlu üçüncü olurken, Trabzon'dan Ceren Kara ‘Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Özel Ödülü’ne, Hatice Çelik de ‘Türkiye Vodafone Vakfı Özel Ödülü’ne layık görüldü. Halk oylamasını ise Kayseri’den Ayşe Şahinkaya kazandı.

Birinciye 15 bin lira, ikinciye 10 bin lira, üçüncüye 7 bin 500 lira, Jüri Özel Ödülü alan 2 kişiye de 3'er bin lira para ödülü verildi. Halk oylamasını kazanan Ayşe Şahinkaya da ‘can suyu sermayesi olarak’ 15 bin liralık para ödülünün sahibi oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle