GeriEğitim MEB: Özel öğretimde materyal eksiğimizin tamamını giderdik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB: Özel öğretimde materyal eksiğimizin tamamını giderdik

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, "Materyal eksiğimizin tamamını giderdik. Geçen hafta tüm Türkiye'ye 50 TIR materyal gönderdik. Bunların tasarımından üretimine kadar hepsi yerli ve milli, Genel Müdürlüğümüzce yaptırıldı" dedi.

MEB: Özel öğretimde materyal eksiğimizin tamamını giderdik

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Karatay İzzet Bezirci İlkokulu'nda düzenlenen materyal dağıtım törenine katıldı. Bilgili, Konya'da özel eğitim hizmetlerinin iyileştirilmesi için toplantı yapacaklarını söyledi. Özel eğitim hizmetiyle ilgili eksikleri tamamlamaya yönelik adım atacaklarını anlatan Bilgili, özel eğitimde kullanılan materyallerin öğretmen öğrenci açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

MEB: Özel öğretimde materyal eksiğimizin tamamını giderdik


Özel eğitimde öğretmenlerin materyal olmadan konuyu anlatmakta güçlük çektiğini söyleyen Bilgili, şöyle konuştu:
"Öğrenci de anlamakta güçlük çeker. Materyal bunun için önemli. Materyal eksiğimizin tamamını giderdik. Bunların tasarımından üretimine kadar hepsi yerli ve milli, Genel Müdürlüğümüzce yaptırıldı. Yarışma düzenliyoruz. Burada ödül alan eserleri Ar-Ge sürecinden geçirerek üretim bandına yolluyoruz. Geçen yıl 50 TIR üretim yaptık. Bunun önemli bir kısmını Bolu Cezaevi’ndeki mahkumlar; bir kısmını öğrenciler; bir kısmını da kendi tesislerimizdeki işçiler yaptı. Bu yerli ve milli materyallerin sağlığa zararı yok. Eskiden bu materyaller sağlıksız şekilde yapılıyordu. Yurtdışından ithal ediliyordu. Şimdi tasarımından üretimine kadar bizim kontrolümüzde yapılıyor. Hepsi fonksiyonel. Ülkemizdeki özel öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz son derece mutlu."

MEB: Özel öğretimde materyal eksiğimizin tamamını giderdik


‘BRAİLLE OKUMA CİHAZI GELİŞTİRDİK’

Öğrencilerin yüzünün gülmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Bilgili, özel eğitimi iyileştirme projesi üzerine çalıştıklarını belirtti. Görme engelli öğrencilerin eğitimlerini iyileştirmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlatan Bilgili, "Turkcell ile Braille okuma cihazı geliştirdik. Türkiye'deki görme engelli öğrencilerimize dağıtmayı hedefliyoruz. İlk adımda 200 cihaz dağıtıyoruz. Bu cihaz son derece önemli ve fonksiyonel. Görme engelli öğrencilerimiz açısından ders materyallerini okuma ve anlaması bakımından ne varsa hepsi cihaza yüklenebiliyor. Çocuklarımız, kitaplarını ve materyallerini bu cihaz üzerinden görebiliyor ve okuyabiliyor. Bu projeyi tüm ülke çapında genişleteceğiz. Konya'da total görme engelli öğrencilerimize hepsine dağıtacağız" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle