GeriEğitim MEB’den Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Kılavuzu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB’den Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Kılavuzu

MEB’den Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Kılavuzu
refid:29860183-spot ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ‘Okullarda Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Kılavuzu’ hazırladı. Kılavuz, rehberlik öğretmenlerinin görevleri, rehberlik ve psikolojik danışma servisinin uygulama esasları, sık karşılaşılan konulara ilişkin bilgi ve uygulamayı kolaylaştıracak işlemler gibi birçok konuyu içeriyor.

Kılavuzda eğitim-öğretim yılı başı ve sonunda yapılacak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) hizmetleri; eğitsel, mesleki ve kişisel rehberlik alanlarında yürütülecek çalışmalar; psikososyal müdahale hizmetleri kapsamında risk gruplarına yönelik yapılacaklar alanları yer alıyor.

Rehberlik öğretmenlerinin görev aldığı komisyon ve komisyondaki görevleri, servisin dosyalama sistemi, özlük hakları, hizmet içi eğitimlere katılım, kullanılan formlar ve yararlanılabilecek mevzuat bilgilerinin yer verildiği kılavuzla birlikte, okulların rehberlik öğretmenleri ihtiyaçları doğrultusunda farklı formlar da geliştirip kullanabilecek.
Krize müdahale eylem planı
Okula yeni başlayan öğrenci ile velilerine yönelik rehberlik ve psikolojik danışma servisinin tanıtımı, okul yönetimi koordinasyonunda krize müdahale eylem planı hazırlanması ve ihtiyaç halinde uygulanması, kariyer planlama kapsamında öğrencilere iş arama ve iş başvurusu yapabilme becerilerini kazandırma çalışmaları; farklı kurum ve kişilerle işbirliği yaparak öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik seminer, söyleşi, konferans, gezi vb. çalışmaları düzenleme konuları da kılavuz kapsamında yer alan başlıklardan birkaçı. Kılavuz; cinsel istismara uğrayan; ihmal edilen; şiddete maruz kalan ve şiddet uygulayan öğrenciler ile karşılaşıldığında yapılması gerekenler, madde bağımlılığı olduğu düşünülen öğrencilerle yapılması gerekenler konusunda bilgi veriyor.

Okullarda Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Kılavuzu için tıklayınız


Yorumları Göster
Yorumları Gizle