GeriEğitim LYS ne zaman başlayacak? LYS öncesi cevap kitapçığı uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LYS ne zaman başlayacak? LYS öncesi cevap kitapçığı uyarısı

LYS ne zaman başlayacak? LYS öncesi cevap kitapçığı uyarısı

LYS ne zaman yapılacak sorusu sınava girecek öğrenciler ve aileleri tarafından araştırılmaya başlandı. Milyonlarca kişinin iyi bir puan elde ederek hayallerindeki üniversiteyi okumasına vesile olacak olan LYS, 10-11 ve 17-18 Haziran tarihlerinde beş oturum halinde gerçekleşecek. LYS sınavı öncesinde ÖSYM Başkanı tarafından yapılan açıklamada, açık uçlu sorular hakkında bazı önemli bilgiler verildi. İşte, LYS hakkında detaylı bilgiler

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başlıyor. Beş oturumda tamamlanacak olan sınav için öğrenciler artık son hazırlıklarını yaparken ÖSYM, LYS tarihleri için hatırlatma yaptı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) tarafından düzenlenen ve 4 yıllık bir üniversite için katılım sağlanan LYS'nin ilk sınavı 10 Haziran 2017 günü saat 10:00'da yapılacak. Üniversite adayları 10 Haziran Cumartesi günü LYS 4 (Sosyal Bilimler), 11 Haziran Pazar günü ise LYS 1 (Matematik) oturumu için saat 10.00’da sınava girecekler. 15 dakika krizi yaşanmaması için öğrencilerin en geç 09.45’te sınav merkezlerinde olmaları gerekiyor.

İŞTE ÖSYM'NİN DUYURUSU

“10-11 Haziran 2017 tarihlerinde uygulanacak olan LYS-4, LYS-1 ile 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek LYS-2, LYS-3, LYS-5 adaylarının, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebileceklerdir.

10 -11 Haziran 2017 tarihlerinde sınav yapılacak alanlar ve saat bilgisi:

* Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4)10 Haziran 2017 (Cumartesi) , saat 10:00
* Matematik Sınavı (LYS-1)11 Haziran 2017 (Pazar) , saat 10:00
* 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde sınav yapılacak alanlar ve saat bilgisi:
* Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2)17 Haziran 2017 (Cumartesi) , saat 10:00
* Yabancı Dil Sınavı (LYS-5)17 Haziran 2017 (Cumartesi) , saat 14:30
* Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) 18 Haziran 2017 (Pazar) , saat 10:00

LYS ne zaman başlayacak LYS öncesi cevap kitapçığı uyarısı

SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERE CEVAP KAĞIDI UYARISI

LİSANS Yerleştirme Sınavları (LYS), 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak. LYS-1’e 839 bin 124, LYS-2’ye 470 bin 409, LYS-3’e 832 bin 994, LYS-4’e 538 bin 885 ve LYS-5’e 101 bin 332 aday başvurdu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, LYS’ye başvuran toplam öğrencinin 1 milyon 72 bin 396 olduğunu söyledi. Sınavın içerik ve müfredata uygunluk açısından önceki senelerden farkının olmadığını belirten Demir, tek yeniliğin açık uçlu ‘kısa cevaplı’ soruların bulunması, 2017 LYS’de sorulacak sözel ve sayısal açık uçlu soru örneklerinin ‘osym.gov.tr’ sitesinden erişime sunulduğunu hatırlattı. Kısa cevaplıların yanıtı bir sözcük, bir sayıyla adaylar tarafından cevap kağıdına yazılan veya kodlanan sorulardan oluşacağını anlatan Demir, özetle şu bilgileri verdi:“Açık uçlu sorular, testlerin sonlarında yer alacak. Bu sorulardan elde edilecek sonuçlara göre, Yükseköğretim Kurulu sonraki sınavlarda nasıl yol izleneceğine karar verecek.

MATEMATİKTE OLMAYACAK

Kısa cevaplı sorular için ayrı yanıt kağıdı verilmeyecek. Cevap kâğıtları, arkalı önlü (çift taraflı) olacak ve iki yüzüne de kodlama yapılabilecek. Matematikte cevap kağıdının arka yüzü olmayacak. Cevapları, ilgili kutucuklara sola dayalı yazılıp kodlanacak. Bunu yapmayanlar, cevap vermemiş sayılacak. Değerlendirmede doğru cevap sayısından yanlış sayısının dörtte biri çıkarılmayacak. Adaylar bildiği cevap, kaç harften ibaretse onu yazacak. Yani cevabın verilen boşluğun tümünü dolduracak bir sözcük, rakam olması gerekmez. Cevap kâğıtlarının arkalı ve önlü imajları alınarak tarandı, bilgisayarda çözümlenerek okundu, arşivlendi.

Adaylar, sınav başlamadan 15 dakika önce sınav binaları kapatılacağından, yola vakitli çıkmalı. Kuralları iyi okusunlar. Bazen adayları uyarmayla ilgili durum, salondaki asayişi bozabiliyor. Görevlilerin adaylarla yakın temas kurup kuralı hatırlatmak için de olsa ikili konuşmasını istemiyoruz. Aday, soruları cevaplamak için öngörülen kuralları da biliyordur, çünkü çok önceden açıkladık. Görevli adayı uyarmak zorunda değil.” 

LYS İÇİN 15 DAKİKA UYARISI

15 dakika kuralına dikkat    

ÖSYM Başkanı Demir, LYS adaylarına sınav başlamadan 15 dakika önce sınav binalarının kapatılacağından, sınav için yola vakitli çıkmaları gerektiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Sınavın sağlıklı yürümesi, tüm adaylara sınav kurallarının eşit bir şekilde uygulanabilmesi ve olası hataların minimize edilmesi için zorunlu bir kural. Adayların bu kuralı düşünerek, trafik durumunu göz önüne alarak yola vakitli çıkmaları önem arz ediyor. Sınavda başarılı olabilmenin en önemli şartı, kurallara uygun bir şekilde sınava girebilmektir. Ondan sonra bilgi başlıyor."     

Sınavlarda kural ihlallerinin de önemine işaret eden Demir, "Sınav ortamında huzursuzluk çıkarmak, yasaklı eşya ile sınav salonuna gelmek, 'Sınav bitmiştir' uyarısından sonra ek süre kullanmak gibi kural ihlalleri sınavın geçersiz sayılmasına neden olacaktır. Dolayısıyla adaylar, 'Ben kopyaya çekmeye teşebbüs etmedim ki' gerekçesiyle kurallara itinasızlık göstermesinler. Kopya çekmek ayrı bir konu, kurallara uyup uymamak ayrı bir konu. O nedenle adaylarımız, kuralları iyi okusunlar. Başkalarının yaptığı kural ihlali, diğer adayları da etkiliyor" dedi.

Demir, sınav görevlilerinin adaylara sınav kurallarıyla ilgili uyarıda bulunmak zorunda olmadığını belirterek, "Bazen adayları uyarma ile ilgili ortaya çıkan durum, salondaki asayişi bozmaya yol açıyor. Dolayısıyla, görevlilerin adaylarla yakın temas kurup kuralı hatırlatmak anlamında bile olsa ikili konuşmalarını istemiyoruz. Sınava gelen aday, soruları cevaplamak için öngörülen kuralları da biliyordur, çünkü biz onları çok önceden açıkladık. Dolayısıyla, görevliler adaylara uyarı yapmak zorunda değil" diye konuştu.

Açık uçlu sorulara, en basit örneği olan kısa cevaplı sorularla adım atmak istediklerini dile getiren Demir, "Buradan elde edilecek sonuçlara göre, Yükseköğretim Kurulu daha sonraki sınavlarda nasıl bir yol izleneceğine karar verecek" dedi.     


Yorumları Göster
Yorumları Gizle