GeriEğitim LYS Matematik’te iki sorunun iptali istendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LYS Matematik’te iki sorunun iptali istendi

LYS Matematik’te iki sorunun iptali istendi
refid:23527364 ilişkili resim dosyası

Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR), 16 Haziran Pazar günü yapılan LYS-1 (Matematik) testinde hatalı olduğu belirtilen iki sorunun iptali için ÖSYM’ye dilekçe verdi.

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk üç oturumu 15 ve 16 Haziran’da düzenlendi. 16 Haziran Pazar günü yapılan LYS-1’in, basına dağıtılan kitapçıktaki matematik testinde 12’nci ve 18’inci soruların hatalı olduğu iddia edildi. ÖZ-DE-BİR ise ÖSYM Başkanlığı’na bir dilekçe vererek, hatalı olduğu belirtilen iki sorunun iptalini istedi. ÖSYM Başkanlığı’na gönderilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:
“16 Haziran 2013 Pazar günü yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS-1) Matematik Testi Basın Nüshası 12’nci ve 18’inci sorularına ilişkin olarak dershanelerimizden aldığımız değerlendirmeler bu soruların hatalı olduğu yönündedir. Kurumumuza iletilen bu değerlendirmelere göre doğru yanıta ulaşılamadığı ve doğru yanıt seçeneğinin cevap anahtarında bulunmadığı anlaşılmaktadır. Anılan soruların çözümüne ilişkin açıklama aşağıda sunulmuştur. Değerlendirilmesi ve soruların iptali hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.”

Dilekçede 12’nci ve 18’inci sorulara ve çözümlerine de yer verildi:

LYS Matematik’te iki sorunun iptali istendi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle