GeriEğitim LYS maratonu sürüyor moralinizi bozmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LYS maratonu sürüyor moralinizi bozmayın

LYS maratonu sürüyor moralinizi bozmayın

İlk LYS turu sona erdi. Sırada LYS-2, LYS-3 ve LYS-5 var. Uzmanlar, kötü geçen ya da istenilen başarı elde edilemeyen sınavları adayların kafaya takmamaları gerektiğini söylüyor. Çünkü bu gereksiz kaygıya ve heyecanın daha da artmasına neden olabilir.

İlk LYS haftası atlatıldı. LYS-4 (Sosyal Bilimler) ve LYS-1 (Matematik) geride kaldı. Sırada bu hafta sonu yapılacak LYS-2 (Fen Bilimleri), LYS-5 (Yabancı Dil) ve LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) var. İlk LYS’lerde zorlanmış olabilirsiniz. Ama bu moralinizi bozmasın, henüz her şey bitmiş değil. Uzmanlar, ilk sınavlarda beklentisini karşılayamayan öğrencilere, motivasyonlarını düşürmemeleriniöneriyor. Çünkü bu ‘gereksiz’ bir kaygıya ve sınavda daha da heyecanlanmanıza neden olabilir. Bu yüzden ‘önünüzdeki maçlara’ bakmanız, önceki sınavları düşünmemeniz gerekiyor. Fen bilimleri sorularında altı çizilen kelimelere dikkat etmekte yarar var. ‘En az’, ‘en çok’, ‘iki katı’ gibi ifadeleri doğru anlamak önemli. Grafikleri iyi yorumlamak da dikkatli olunması gereken bir başka nokta. Edebiyatta verilen soruda önce ne istendiğine dikkat edin. Çünkü uzun paragraf sorularında en sık yapılan hatalardan biri, sizden ne istendiğini dikkatli okuyup anlamamak.

SINAV ANINDA NE YAPMALI?

Uzmanlar sınav anında dikkat edilmesi gerekenler konusunda adayları uyarıyor. Önerileri ise şöyle:
- Kitapçığa göz atın. Bu size vakit kaybettirmeyeceği gibi, kitapçığa hakim olmanızı ve heyecanınızın azalmasını da sağlar. Muhtemel değişiklikleri görmenize ve kitapçıkta eksik sayfa, baskı hatası gibi şeyler varsa en baştan düzeltmenize yardımcı olur.
- Soruları en iyi bildiğiniz bölümden başlayarak yanıtlayın. Böylece sınava biraz daha rahat başlayabilirsiniz.
- Çözemeyeceğiniz soruların da olabileceğini unutmayın ve bu tür sorularla karşılaştığınızda, güvensizlik duygusuna kapılmadan bir sonrakine geçin.
- Hiçbir fikriniz yoksa cevap vermeyin.
- Soruları çok iyi okuyun. Tüm yanıtları gözden geçirin. “Bu soru çok uzun, yapmayayım” diye okumamazlık etmeyin.Uzun sorulardan korkmayın çünkü bunlar detaylı ve iyi açıklanmış oluyor; ‘uzun soru’, ‘zor soru’ demek değil.
- Aynı test grubu içinde, zor ve kolay soruların aynı puan değerinde olduğunu hatırlayıp, sorularla inatlaşmayın.
- Deneme sınavlarında izlediğiniz test sırasını değiştirme riskine kesinlikle girmeyin.
- Sınav aynı zamanda bilgiyi kullanma hızınızı ölçer. Zamana karşı yarıştığınızı da unutmayın ve vaktinizi iyi kullanın.
- Bir soruda belirli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız bırakın.
- Cevabınızı değiştirdiğinizde önceki işaretinizi iyi silin. Optik okuyucu iyi silinmemiş cevabı da okuyabilir.
- Bütün seçeneklere göz atmadan doğru yanıtı işaretlemeyin.
- Dikkatiniz dağıldığı anda her şeyi bırakıp derin nefesle rahatlayın.
- Sınavdan erken çıkmayın, sürenizi sonuna kadar kullanın.
- Sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa tuvalete gitmek dâhil olmak üzere salondan çıkmasının yasak olduğunu unutmayın.

SINAV TAKVİMİ

LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS- 5 (Yabancı Dil): 17 Haziran
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 18 Haziran


Yorumları Göster
Yorumları Gizle