GeriEğitim Lösemili İsa ‘eve gelen öğretmen’ olmak istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lösemili İsa ‘eve gelen öğretmen’ olmak istiyor

Lösemili İsa ‘eve gelen öğretmen’ olmak istiyor

Konya'da rahatsızlığı nedeniyle okula gidemeyen ve evde verilen eğitim sayesinde okuma yazmayı öğrenen 6 yaşındaki lösemi hastası İsa'nın en büyük hayali, tıpkı öğretmeni gibi ‘eve gelen öğretmen’ olup, kendisi gibi çocuklara eğitim vermek.

Konya'nın Seydişehir ilçesinde yaşayan Ramazan ve Arife Nazlı çiftinin ilk çocukları İsa'ya 4 yaşındayken "lösemi" teşhisi konuldu. Doktorların, kemoterapi alması gerektiğini söylediği oğullarının tedavisi için düzenli olarak Konya'ya gitmek zorunda kalan aile, maddi ve manevi sıkıntılarla karşılaştı. Aile, yakınlarından ve babanın işçi olarak çalıştığı iş yerinden aldıkları destekle Konya'da ev kiralayarak oğullarının tedavisini yaptırdı.     

İki yıllık sürecin ardından ailesiyle yeniden ilçeye dönen İsa'nın tedavisine devam ediliyor. İsa'nın okul çağına gelmesiyle eğitim sorunu ile karşılaşan Nazlı ailesi, kaydını yaptırdıkları Atatürk İlkokulu'na rahatsızlığı nedeniyle gidemeyen çocukları için İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar'a başvurdu.     

Ailenin durumuyla yakından ilgilenen Kibar, "İsa, okula gelecek durumda değilse biz ona gideriz" diyerek sınıf öğretmeni Tahir Kutsi Yapar'ı görevlendirdi.

Evinde öğretmeninin yakın ilgisi ve gayreti sayesinde kısa sürede okuma yazmayı öğrenen, yaşıtlarından geri kalmamak için büyük özveriyle derslerine çalışan küçük İsa, büyüyünce öğretmen olup evde eğitim hizmetlerinde görev almak istiyor.     

"Okuma yazmayı öğrendi"     

Anne Arife Narlı, İsa'nın lösemi olduğunu öğrendiklerinde büyük üzüntü yaşadıklarını anlattı. Doktorların, oğullarının kemoterapi alması gerektiğini söylemesi üzerine, kendilerini zorlu bir mücadelenin içinde bulduklarını belirten Narlı, "Tedavi için düzenli olarak Konya'ya gitmeye başladık. Tedavi aşamasında çok zorluklar çektik, çok mücadeleler verdik. Allah'ımıza hamdolsun, tedavimiz yolunda gitti" dedi.     

İsa'nın okul çağına gelmesi üzerine, bu kez eğitim sorununu nasıl çözecekleri konusunda sıkıntı çektiklerini anlatan Narlı, şöyle devam etti:
"Ne yapacağımızı bilemedik. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurup, tedavisi yüzünden okula gönderemeyeceğimizi ilettik. Sağ olsun, müdürümüz desteğini esirgemedi. İsa için evimize öğretmen gönderdi. Oğlum, şu anda evde eğitim görüyor. Okuma yazmayı öğrendi. İsa'ya öğretmen gönderen devletimizden, doktorlardan, hemşirelerden ve öğretmenimizden Allah razı olsun. Bize her zaman yardımcı oldular."     

Baba Ramazan Narlı da sıkıntılı süreçte gerek çalıştığı iş yerindeki yöneticilerin gerekse devletin desteğini daima yanında hissettiğini söyleyerek "Devletimize, patronlarıma, eşimize dostumuza ve öğretmenimize çok teşekkür ediyoruz. Allah, hepsinden razı olsun, bizleri yalnız bırakmadılar. Desteklerinden dolayı çok mutluyuz" dedi.     

"Çok mutluyum"     

Duygularını "Okuma yazmayı öğrendim, çok mutluyum" cümleleriyle dile getiren İsa Narlı ise büyüyünce çok sevdiği öğretmeni gibi "eve gelen öğretmen" olup rahatsızlığı nedeniyle okula gidemeyen çocukların yardımına koşmak istediğini dile getirdi.     

Seydişehir Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar da okul çağındaki herkese şartlar ne olursa olsun eğitim hizmeti vermenin görevleri olduğunu vurguladı.      

İlçede hastalığı nedeniyle okula devam edemeyen öğrenciler için öğretmenler görevlendirdiklerini anlatan Kibar, şunları söyledi:
"Öğretmenlerimiz, her gün bu öğrencilerimizin evlerine giderek eğitim veriyor. Okul çağı gelen İsa için de öğretmen görevlendirdik. Gayret etti, okuma yazmayı öğrendi. Biz de kendisini kutlamak için ziyaretine geldik. Seydişehir'e bağlı mahallelerdeki bin 700 öğrenciyi ilçe merkezine taşıyarak eğitim öğretim imkanı sağlıyoruz. Okumak isteyenler için devletimizin imkanları geniş."     

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle