GeriEğitim Liseye geçiş sistemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liseye geçiş sistemi

Liseye geçiş sistemi
refid:24701689-spot ilişkili resim dosyası

Gelecek yıl ortaokul 8’inci sınıfların liseye geçişi ile ilgili sistem konusunda Bakanlık net açıklamalar yapmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Müsteşar Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Koç’u da yanına alarak İstanbul’da üç gün boyunca gelecek yıl uygulanacak sistemi anlattı. Bu toplantılardan biri de eğitim editörleriyle yapıldı.

İşte Bakanlığın yeni sistemle ilgili açıklamaları:
Bakan Avcı, gelecek yıl uygulanacak sistemin yeni bir sınav olmadığını, varolan sınavlardan birinin merkezi olduğunun altını çizdi.
Sınav güvenliği konusundaki endişelere Bakanlık katılıyor. Ancak, gerekli önlemleri alacaklarını belirtiyor. Sınavlar sırasında ve sonrasında yapılacak hatalardan ders çıkarılıp, önlemler alınacağı konusunda açıklar.
Bu sistemle öğretmen ve okulların değerlendirileceği net açıklanmasa da bu sonuç çıkıyor. Normal yazılı sınavlarla, merkezi sınavlar arasındaki not uçurumu fazlaysa öğretmen ve okul incelenecek.
Anladığım kadarıyla sistem 2-3 yıl sadece 8’inci sınıfların bazı derslerini merkezi yapılarak sürecek. Sonrasında yine başka bir modele geçilecek. Çünkü, Bakanlık yetkilileri, bu yıl birinci sınıfa başlayanların 8 yıl sonra çok farklı bir sistemle liseye geçeceğinin altını çiziyor.
Daha sonraki yıllarda spor, sanat alanında yetenekli olanların bu başarılarının liseye geçişte kullanılacağının mesajı veriliyor. Ancak, nasıl yapılacağı konusunda çok netlik yok.
Özel okullar bu sisteme dahil olmak istemiyor, Bakanlıkla görüşme halindeler, bu konuda ikna edici olacaklar mı henüz belli değil.
Benden velilere tavsiye siz yine çocuklarınızı iyi çalıştırın. Sistemli çalışıp, konuları iyi öğrendilerse sorun yok. Hangi sistem gelirse gelsin başarırlar. Hiç değilse yapılacak değişikliklerden çok fazla etkilenmezler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle