GeriEğitim Liselilere toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liselilere toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi

Liselilere toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi

Ford Otosan ve Uçan Süpürge işbirliğinde yürütülen "Bal Arıları Mühendis Oluyor Projesi" kapsamında Ankara Fen Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerine meslek seçimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık eğitimi verilecek.

Ford Otosan tarafından Koç Holding’in "Ülkem İçin Projesi" kapsamında Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 ilde ve en az 81 okulda uygulanacak "Bal Arıları Mühendis Oluyor" kurumsal sosyal sorumluluk projesi, 19?20 Nisan tarihleri arasında Ankara Fen Lisesi öğrencileri ve öğretmenleriyle buluşacak.     

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde ve Ford Başer Otomotiv Bayisi destekleriyle iki gün boyunca katılımcılara meslek seçimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık eğitimi verilecek. Mühendislik mesleğinin de tanıtılacağı eğitimlerde Ford Otosan mühendisleri rol model olarak kendi deneyimlerini anlatacak.     

Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşu Ford Otosan'ın toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak, iş kültüründe ve sosyal hayatta daha eşitlikçi bir yaklaşım geliştirmek hedefiyle başlattığı söz konusu proje için Ankara Fen Lisesinde gerçekleştirilecek toplantılarda kız ve erkek öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerine de meslek seçiminde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olumsuz sonuçları konuşulacak.          

Eğitime katılan öğrencilere mühendislik mesleğinin tanıtılmasının yanı sıra projenin sonunda üniversitelerin mühendislik bölümlerini tercih eden kız öğrencilere Ford Otosan'da staj imkanı sunulacak.     

81 ilde en az 81 lise     

Koç Topluluğu'nun 10 yıldır yürüttüğü "Ülkem İçin" sosyal sorumluluk projesinin 2015-2017 yılı teması olan "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Uçan Süpürge sivil toplum örgütü işbirliğiyle başlatılan "Bal Arıları Mühendis Oluyor Projesi" ile 81 ilde eğitim gören kız öğrenciler mühendis olma yolunda teşvik edilecek.     

Projeyle 81 ildeki en az 81 lisede, 8 bin 100 kız ve 8 bin 100 erkek lise öğrencisi, velileri ve öğretmenlerine ulaşılması hedefleniyor. İki yıl boyunca farkındalık eğitimleriyle sürecek projenin devamında, sürdürülebilirliğinin sağlanması için Ford Otosan ve Uçan Süpürge tarafından 5 yıl boyunca ortak bir izleme programı da yürütülecek. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle