GeriEğitim Liselilerden 12 okula öğle yemeği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liselilerden 12 okula öğle yemeği

Bolu’da taşımalı sistemde eğitim gören 2 bin 578 öğrencinin öğle yemeğini, İzzet Baysal Abant Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri yapıyor. Yemekler 12 ayrı okula gönderiliyor.

Liselilerden 12 okula öğle yemeği

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, geçmiş yıllarda taşımalı sistemle eğitim yapılan okullardaki öğrencilerin öğle yemeğini ihaleyle özel yemek firmalarına veriyordu. 2015-2016 eğitim öğretim yılı başından itibaren yemek ihalesi kaldırıldı ve taşımalı öğrencilerin yemekleri, İzzet Baysal Abant Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde yapılmaya başlandı. Bunun için de lisenin uygulama otelinin mutfak kısmına ilave mutfak yapıldı. Lisede eğitimlerini sürdüren geleceğin aşçıları, usta aşçı olan öğretmenleriyle birlikte her gün 2 bin 578 öğrenciye 2 çeşit yemek hazırlıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla kazanların başına geçen öğrenciler, küçük kardeşlerine gönderilecek yemekleri büyük bir özenle pişirip hazırlıyor. Hazırlanan yemekler, sıcak zinciri bozulmadan araçlarla özel kaplar içerisinde 12 ayrı okula gönderiliyor.

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu da zaman zaman taşımalı sistemle eğitim yapılan okulları ziyaret edip, liseli aşçıların hazırladığı yemeklerden tadıyor. Bugün, Doğanlı Mahallesi’ndeki Ayşe-Yılmaz Becikoğlu İlkokulu’nda nohut, bulgur pilavı ve ayrandan oluşan menüyü yiyen İbrahim Çavuşoğlu, Bolu’nun aşçıları ile ünlü olduğunu, aşçı yetiştiren birçok okulları olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, bunlardan en önemlisinin İzzet Baysal Abant Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olduğunu, burada Türkiye’nin dört bir yanındaki turizm tesislerine aşçılar ve servis elemanları yetiştirdiklerini belirtti. Taşımalı eğitim gören okulların yemek işlerini daha önce ihaleyle özel yemek firmalarına verdiklerini hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
"Bizim okulumuzda bu işi yapacak çok kaliteli bir kadro var. Biz de bu görevi bu okulumuza verdik. Bu okulumuz her gün 12 taşımalı eğitim merkezine 2 bin 578 öğrenciye sıcak yemek çıkarıyor. Bu yemeğin yapılışında öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz birlikte çalışıyorlar. Bunun bize en önemli katkısı da yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz böyle büyük yemekler pişirerek hem ustalıklarını artırıyorlar hem de kendilerinden küçük kardeşlerine yemek yaparak bunun mutluluğunu duyuyorlar. 12 taşımalı merkezimizde hijyen kurallarına uyularak büyük bir titizlik içerisinde yemeklerin dağıtımı yapılıyor. Tamamını öğrencilerin ve öğretmenlerin ürettiği yemeğin dağıtımı işi Bolu’da tektir. Köylerden gelen taşımalı öğrencilere her öğlen besleyici bir yemek veriyor olabilmemiz bizim en büyük mutluluğumuz."

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle