Eğitim Haberleri

  Liseliler yengeç robot tasarladı

  İHA
  17.05.2017 - 12:28 | Son Güncelleme:

  Konya’da lise öğrencileri tarafından tasarlanan yengeç robotun birçok alanda kullanılması hedefleniyor.

  Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerin tasarladığı yengeç robot akıllı telefon üzerinden kontrol edilebilirken, robotun başta güvenlik olmak üzere birçok alanda kullanılması hedefleniyor. Liseli öğrenciler yengeç robotlarını Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde düzenlenen Mevlana temalı 11. Uluslararası MEB Robot Yarışmasında sergiledi.

  Robot hakkında bilgi veren Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencilerinden Ömer Dinçer, “Yengeç adlı robotumuz bir arazi robotu. Her türlü arazi koşulunda hareket edebiliyor. Arazi tekerlekleri sayesinde hiçbir engele takılmadan suda, batakta gidebilir. Motor gücüyle aşılamayacak engelleri ön tekerlerini kaldırıp onları da aşabiliyor" dedi.

  “Bu robot endüstriyel gelişim sonrasında aya gönderilen ilk yerli araç olabilir”

  Robotu geliştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Ömer Dinçer, “Bu robot endüstriyel gelişim sonrasında aya gönderilen ilk yerli araç olabilir. Üzerine robotik kol koymayı düşünüyoruz. Bir bomba imha aracı olabilir. Üzerine kamera koyularak her türlü işlevde kullanılabilir. Bluetooth modülü kullandık. Oradan telefona yazdığımız yazılımla telefon üzerinden kontrol edebiliyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: Lise , ÖĞRENCİ
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı