GeriEğitim Liselerde ‘sertifika’ programları başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liselerde ‘sertifika’ programları başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bir çocuk liseyi bitirdiğinde uluslararası düzeyde bir BT sertifikası alacak, 'ben lise mezunuyum ve filanca kuruluştan onaylı, dünyanın neresine gidersem gideyim kullanabileceğim sertifikalarım var' diyebilecek. Şu anda İstanbul'da dört okulda pilot uygulamalarını yapıyoruz. Bu çok yaygınlaşacak" dedi.

Liselerde ‘sertifika’ programları başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde öğrenciler için uluslararası geçerliliğe sahip sertifika programlarının başlatılacağını belirtti. Selçuk, bunun ilk örneğinin Bilgi Teknolojileri (BT) alanında İstanbul'da dört okulda pilot çalışma olarak uygulamaya konulduğunu söyledi.

Selçuk, çocuk ve gençlerin psiko-sosyal gelişimini olumsuz etkileyen, eğitim hayatına zarar veren hatta ölümle sonuçlanabilen dijital oyunlar ve sanal dünyanın zorbalıklarına karşı yürüttükleri bilinçlendirme çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Bunun aslında evrensel bir problem olduğunun altını çizen Selçuk, eskiden çocuklar ve yetişkinler arasında ortaya çıkan kuşak çatışmasının doğal bir karakterinin bulunduğuna ama artık bunun değiştiğini belirtti.

Selçuk, "5-6 sene sonraki çocukların, ergenlerin neyi giyecekleri, neyi tüketecekleri, neyi beğenecekleri önceden manipüle ediliyor. Bu manipülasyon nedeniyle de çocuklarımız artık tüketimin bir aracı haline gelmişler. Bebekler dahil tüketimin aracı haline gelmiş vaziyette" diye konuştu.

Dijital tüketimi artırmak için çocukların bazı duygularının kötüye kullanımının söz konusu olduğunu anlatan Selçuk, "Biz buna bir bıçak gibi yaklaşıp, 'kötüye kullanırsanız kötü, iyiye kullanırsanız iyi olur' demek durumundayız. Yani dijital dünyadan uzaklaştırmak gibi bir derdimiz yok çocukları, bu yanlış olur" dedi.

7 MİLYONUN ÜZERİNDEKİ ÖĞRENCİYE ‘TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI’ EĞİTİMİ
Bakan Selçuk, eğitimin sadece sınıfta olmadığına dikkati çekerek, aile terbiyesi, sokak, akran grubu ve sosyal medyanın çocukların eğitimini bütünsel olarak etkilediğini söyledi. Eğitimin toplumun ortak ödevi olduğunu ve bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı’nın problemleri çözme, gereğini yapmakla ilgili bir sorumluluğunun bulunduğunu anlatan Selçuk, şöyle konuştu:
"Bu sebeple 5-12 yaş arasındaki çocukların online faaliyetlerinde ortaya çıkabilecek riskler, eğitimleri konusunda verdiğimiz eğitimler var. Mesela 843 bin öğretmen, 58 bin yöneticiye, 7 milyonun üzerindeki öğrenciye teknoloji bağımlılığı ve teknolojinin zararları konusunda geçtiğimiz öğretim yılı ve bu öğretim yılında eğitimler düzenlendi. Bu farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerinde risk yönetimi yaklaşımını benimsiyoruz. Mesela, teknoloji bağımlısı bir grup varsa, bütün herkese teknoloji bağımlılığıyla ilgili tüm içeriği vermek değil de sadece risk grubuna yönelik olarak spesifik çalışmak daha fazla tercih ettiğimiz bir konu."

BAKANLIK ‘E-SPOR’ İÇİN HAREKETE GEÇİYOR
Online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalı olarak adlandırılan ‘e-Spor’ konusuna da değinen Bakan Selçuk, yüzbinlerce gencin bu alanla meşgul olduğunu söyledi. Selçuk, "e-Sporun müthiş bir cirosu var ve Türkiye'de de yüzbinlerce çocuğumuz bu konuda çalışıyor, uğraşıyor. Türkiye e-Spor Federasyonuyla bir çalışma yürütüyoruz. Bu konunda, çocuklarımızın burada zarar görmemesi ve bunun daha olumlu bir şekilde kanalize edilebilmesi için bazı çalışmalarımız var. e-Spor konusundaki politikamızı 1.5 ay içerisinde kamuoyuyla paylaşmış olacağız" diye konuştu.

LİSE ÖĞRENCİLERİNE ULUSLARARASI GEÇERLİLİKTE SERTİFİKA ALMA İMKÂNI
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, lise öğrencileri için bilişim teknolojileri alanında başlatılan yeni uygulamayla ilgili de "Bilişim teknolojileri alanında da sertifikasyon programımız şu anda dört okulda başladı. Bu şu demek, bir çocuk liseyi bitirdiğinde uluslararası düzeyde bir BT sertifikası alacak. 'Ben lise mezunuyum ve filanca kuruluştan onaylı, dünyanın neresine gidersem gideyim kullanabileceğim sertifikalarım var' diyebilecek. Bunun şu anda İstanbul'da dört okulda pilot uygulamalarını yapıyoruz. Bu çok yaygınlaşacak" bilgisini dedi.

Bunun sadece bilişim teknolojileri değil, Mesleki Yeterlilik Kurumuyla ilişkilendirerek hizmet sektörü açısından da olacağını anlatan Selçuk, şöyle konuştu:
"Mesela 1. Kademe Antrenörlük Sertifikası vereceğiz. Çocuk, isterse, 'lise mezunuyum antrenörlük belgem var, lise mezunuyum ilk yardımla ilgili belgem var, BT belgem var.' diyebilecek. Mesleki liselerde zaten bu fazlasıyla var. Liselerde de bu beceri paketleri, her çocuğumuzun rahatlıkla erişebileceği kimi dersle ilgili kimi dersten bağımsız olarak sertifikalandırılan içerikler."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, dünyada da çok fazla bir örneği olmayan, son 10-15 yılın yapay zeka stratejisi ve uygulama haritasını da çok yakın bir zamanda açıklayacaklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle