GeriEğitim Lise öğrencileri projeleriyle yarışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lise öğrencileri projeleriyle yarışıyor

Lise öğrencileri projeleriyle yarışıyor

1991 yılından bu yana, tüm dünyadaki lise öğrencilerinin bilimsel araştırma geliştirmeye yönelik isteklerini, hayallerini ve heveslerini ara vermeden destekleyen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, bu yıl 10-13 Mayıs arasında düzenlenecek. 25’incisi gerçekleştirilecek olan yarIşmaya yurtiçinden 476 ve yurtdışından 103 proje olmak üzere toplamda 579 başvuru oldu.

Lise öğrencilerini bilimsel araştırmalara yönlendirmek için birçok etkinlik düzenleniyor. Bu yıl, 25’incisi gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması” da bunlardan biri. Neredeyse çeyrek asırdır Türkiye’de ve tüm dünyada fen bilimleri alanında yetenekli lise öğrencilerini keşfetmek ve onları bilimsel araştırmalara yönlendirmek amacıyla MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen yarışmada sergilenmeye değer görülen projeler açıklandı.

Arıkanlı Holding bünyesinde, 20 yıldır, öğretilenleri özümsemenin yanı sıra geleceğe bakışları umutlu, araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştirmek amacıyla faaliyetlerine devam eden MEF Okulları’nın Ulus Kampüsü’nde, 10-13 Mayıs arasında gerçekleştirilecek olan yarışmada bu yıl, yaşlanma karşıtı nano-malzeme geliştirilmesinden alzheimer ve akciğer kanseri gibi hastalıkların tedavisine, patlama yükü bulunan alanlarda gaz kaçağı tespiti yapan robotlardan atık lastiklerin geri dönüştürülerek apartman duvarlarında kullanılmasına, uçuş süresi ile maden içinde konum belirlenmesinden doğal su kaynaklarını kirleten kullanılmış bitkisel yağların ve makine yağlarının mısır koçanı sayesinde arındırılmasına kadar birbirinden değerli projeler yarışacak.

26 ÜLKEDEN 579 PROJE BAŞVURDU

Başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Filipinler, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İsveç, Karadağ, Katar, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Malezya, Meksika, Polonya, Romanya, Slovenya ve Ukrayna’nın da katılacağı bilim zirvesinde bu yıl 26 ülkeden toplam 579 proje arasından finale kalan 100 projeyi temsilen 169 lise öğrencisi, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında geliştirdikleri projeler ile yarışarak ülkelerini ve okullarını temsil edecek.

Arıkanlı Holding, Arıkanlı Sigorta, Yurtiçi Kargo ve Yurtiçi Lojistik’in sponsor olduğu yarışmada genç mucitler, bilim dünyasının değerli akademisyenlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından üç farklı kategoride değerlendirilerek ödüle layık görülecek. Yarışmayla ilgili ayrıntılara www.mefproje.com web sitesinden ulaşılabilir.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle