GeriEğitim Lisans programlarının puan türleri belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lisans programlarının puan türleri belli oldu

Lisans programlarının puan türleri belli oldu

Yükseköğretİm Kurulu (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) lisans programlarının puan türlerini yayınladı.

LYS’deki MF, TM ve TS puan türleri; YKS’de Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanına dönüştürüldü. YÖK ayrıca lisede din kültürü ve ahlak bilgisi dersi almayan veya farklı bir müfredat gören öğrencilerin durumuna da açıklık getirdi. Bu adaylar YGS-LYS sisteminde olduğu gibi Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturumda felsefe sorularını cevaplayacak. Puanlar ise 100 ila 500 puan aralığında olacak. Adayların bu puanlarına, Ortaöğretim Başarı Puanı geçen yıl olduğu şekilde hesaplanarak eklenecek. YKS ile ilgili diğer yanıt bulan düzenlemeler ise şöyle:

Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına TYT puanı ile başvurulabilecek. Bu programlara başvurabilmek için TYT puanının da en az 150 ve üzeri olması gerekiyor. YKS’de adayların sınav başladıktan ne kadar süre sonra salondan ayrılabilecekleriyse netlik kazanmadı.
Uzmanlar ne dİyor

Salim Ünsal: LYS’deki MF, TM ve TS’deki tüm puan türleri, daha basit bir şekilde Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puan türlerine dönüştürüldü. Beklendiği gibi bir büyük bir değişiklik yapılmadı. ‘Kopyala-yapıştır’ yöntemine göre programların aktarımı yapılırken daha ayrıntılı hareket edilmeliydi. LYS’de TM-3 puan türü ile öğrenci alan hukuk ve psikoloji gibi alanlarda daha az matematik çözülebiliyordu. İkinci oturumda bu alanları isteyen adayların daha fazla matematik sorusu çözmesi gerekecek.


Celil Vardar: Beklendiği gibi oldu. LYS’deki puan türleri, YKS puan türlerine aktarıldı. Ancak beden eğitimi öğretmenliği ‘Eşit Ağırlık’ puanında görünüyor. Onun özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlar arasına dahil edilmesi doğru bir düzenleme olur.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle