GeriEğitim Kündekari tekniği üniversitede seçmeli ders
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kündekari tekniği üniversitede seçmeli ders

Üniversitede Türk ahşap sanatı ‘Kündekari’ tekniğinin yok olmaması için çalışma yürütüyor. Teknik ağaç işleri mühendisliği bölümü öğrencilerine seçmeli ders olarak veriliyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Ağaç İşleri Endüstri  Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Yüksel, üniversitenin destekleriyle yaptıkları ‘Gerçek Kündekari Tekniğinin Modern İç Mimariye Adaptasyonu’ projesi kapsamında kündekari tekniğini Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine seçmeli ders olarak vererek gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını söyledi.

Mehmet Yüksel, kündekari tekniğinin Selçuklu Devleti döneminde zirveye  ulaştığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Selçuklulara has pek çok figür ve kompozisyonlar bu tekniğe adapte  edilmiş. Biz de kendi kültürümüzün bir parçası olduğu için kündekari tekniğini yaşatmak adına bu konu üzerinde çalışmaya karar verdik. Bu tekniği Türkiye’de yapan çok az insan var. Bunu öğrenip geliştirinceye kadar çok emek harcadım. Bunun tasarımını bilen yoktu. Ben de var olan mevcut kompozisyonlardan çizim tekniklerini öğrenmeye çalıştım. Bunun sonunda bölümümüzde ‘Türk ahşap sanatında kündekari tekniği üretimi’ diye seçmeli bir ders açtık. Bu tekniği bazı öğrencilere öğreterek yaşatmaya çalışıyoruz.”

Kündekari tekniğinin eşyaların çivi, tutkal veya başka bir bağlayıcı  madde kullanılmadan birbirine geçme yöntemiyle yapılan bir teknik olduğuna dikkati çeken Yüksel, bu teknik uygulanarak yapılan kapı, cami minberi, pencere kepenklerinin hem geç deforme olduğunu hem de göze hitap eden hoş bir kompozisyona sahip olduğunu vurguladı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle