GeriEğitim KPSS tercih sonuçları açıklandı mı? ÖSYM KPSS sonuç sayfası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KPSS tercih sonuçları açıklandı mı? ÖSYM KPSS sonuç sayfası

KPSS tercih sonuçları açıklandı mı? ÖSYM KPSS sonuç sayfası

KPSS tercih sürecinin ardından tüm adayların gözü kulağı sonuçların açıklanacağı tarihte. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM), 2017 sınav takvimine yer alan pek sınavın sonucu için tarih vermesi, KPSS tercih sonuçlarını bekleyen adaylar için de umut oldu. Peki ÖSYM'den tarih bilgisi geldi mi? Sonuçlar nereden ve nasıl öğrenilecek? İşte KPSS tercih sonuçlarıyla ilgili son durum!

KPSS'de tercih sürecinin ardından gözler sonuçlara çevrildi. ÖSYM’nin ortaöğretim, lisans ve ön lisans mezunu memur alımı için yaptığı KPSS 2017 tercihinin sonuçları ÖSYM ‘Aday İşlemi Sistemi’ üzerinden duyurulacak. Adaylar kişisel bilgilerini sisteme girerek aldıkları puanı görüntüleyebilecek. Bir kadro veya pozisyona yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildikleri kamu kurum/kuruluşlarına başvuracak. Peki KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunlarını kapsayan KPSS tercih sonuçları için yeni bir açıklama yapılmadı. ÖSYM’nin konuyla ilgili yeni bir açıklama yapması halinde haberimizden ulaşabilirsiniz. 

ÖSYM KPSS SONUÇ SAYFASI

SONUÇLARIN DUYURULMASI

KPSS yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve ilgili kurumlara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecektir. Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebileceklerdir. Kamu kurum ve kuruluşları da bu bilgileri elektronik ortamda kendi şifreleri ile edineceklerdir. Bir kadro veya pozisyona yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildikleri kamu kurum/kuruluşlarına başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini bu kurum veya kuruluşlardan öğreneceklerdir.

KPSS YERLEŞTİRMELERİ NASIL YAPILACAK?

• KPSS 2017/1 tercihleri kapsamında, kadro ve pozisyonlara yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı almış olan adaylar içerisinden mezuniyet tarihi itibariyle daha önce mezun olanlara, bunun da aynı olması durumunda yaşı büyük olan adaylara öncelik tanınacaktır. 

• Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde yer alan kadrolar için yerleştirme işlemi yapılırken, ÖSYM tarafından sınava girilen öğrenim düzeyi, mezun olunan program, cinsiyet ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecektir. Bunların herhangi birisinde bile tutarsızlık olması durumunda söz konusu tercih işlemi iptal edilecektir. 

• Yerleştirme işlemlerinde, adayların ÖSYM kayıtlarında yer alan bilgileri esas alınacaktır. Yerleştirmesi yapılan adayların bilgilerinde gerçeğe uygun olmayan hususlar tespit edildiğinde, kamu kurum ve kuruluşlarına ataması yapılmayacaktır. Adaylar, bu durumdan dolayı hak iddia edemeyecektir. •

Adaylar, yerleştirmede puanlarına ve tercih sıralarına bakılarak kadro ve pozisyonlara yerleştirilecektir. Puanı daha yüksek olan aday yerleştirildiği için birinci tercihine yerleşemeyen aday ikinci tercihine yerleştirilmeye çalışılır. İkinci tercihine yerleşemeyen aday da üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılır. Adayların yerleştirme işlemleri bu şekilde devam edecektir. Bir aday, son tercihine de kendisinden daha yüksek puanlı aday yerleştirildiği için yerleştirilemezse herhangi bir kadro ve pozisyon için yerleştirilmemiş olacaktır. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle