GeriEğitim Köyler mahalle olunca öğrenciler mağdur oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köyler mahalle olunca öğrenciler mağdur oldu

Köyler mahalle olunca öğrenciler mağdur oldu
refid:24784346 ilişkili resim dosyası

İzmir’de 13 köyün, mahalle statüsü kazanarak toplu ulaşımın yapıldığı bölgelerin taşımalı eğitim sisteminden çıkartılması ile yaklaşık 300 öğrenciyi mağdur oldu. Bazı veliler çocuklarını traktör römorkunda okula götürmek zorunda kaldı. Aile ve köy muhtarı ise yetkililerden çözüm beklediklerini söyledi.

Büyükşehir Yasası kapsamında İzmir'in Bayındır İlçesi'ne bağlı 13 köy, mahalle statüsü kazandı. Bu köyler toplu ulaşımın sağlanması nedeniyle yönetmelik gereği taşımalı eğitim sisteminden çıkartıldı. Bazı aileler okulun açıldığı ilk zamanlarda çocuklarını, kilometrelerce uzaklıktaki okullara traktör römorkunda götürdü. Ancak römorkun üstünün açık olması tehlike yaratınca, aileler bundan vazgeçti. İlçeye 22 kilometre uzaklıktaki Çamlıbel ve Söğütören köylerinde, bulunan toplam 29 öğrencinin aileleri toplanıp yetkililere çağrıda bulundu.

Bazı aileler çocuklarını traktör römorkunda okula götürmek zorunda kaldıklarını bunun da tehlikeye yol açtığını; belediye otobüslerinin zamanının okul saatine uymadığını dile getirdi. Bayındır Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, sorunun gerekli yerlere iletildiğini ve çözülmesi için çalışma yapıldığını dile getirdi.

Çocuklarının Fırınlı Köyü'ndeki okula gitmek zorunda olduğunu belirten veli Hasan Kuş şöyle konuştu:
"Köyümüze belediye otobüsü geldiği için taşımalı eğitim sisteminden çıkartıldık. Çocuklarımızı belediye otobüsüyle okula göndermemizi istiyorlar. 6 yaşındaki bir çocuk, otobüse tek başına nasıl biner, otobüs öğrencileri köyün girişinde bırakıyor. Duble yolu geçmek zorunda kalan çocuklar, okula ulaşmak için yaklaşık 200 metre yürüyor. O çocuklar yolun karşısına nasıl geçecek, yağmurda çamurda nasıl yürüyecek. Yetkililerin bu sorunu çözmesini istiyoruz."

Muhtar, öğretmen istedi

Çamlıbel Köyü Muhtarı Halil İbrahim Özçoban ise köylerinde bulunan okulun yaklaşık 20 yıldır kullanılmadığını söyledi. Muhtar Özçoban, okulun tüm eksiklerini giderdiklerini ve öğretmen istediklerini dile getirdi. Özçoban, "Okullar açıldığında çocukları traktörle okula götürdük, ancak tehlikeli olunca bundan vazgeçtik. Köyümüzün okulu 20 yıldır kullanılmıyor. Hiç olmazsa bir öğretmen atansın köyümüze. Çocuklar dördüncü sınıfa kadar köyümüzde eğitim alsın. Çocuklarımızın yakın zamanda devamsızlık sorunları olacak. Çözüm istiyoruz" diye konuştu.

Sorunun çözülmesi için çalışma yapılıyor

Bayındır Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, ilçeye bağlı 13 köyde benzer sorunun yaşandığını açıkladı. Yetkililer, konunun İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne aktarıldığını ve sorunun çözülmesi için çalışma yapıldığını belirtti. Büyükşehir Yasası gereği mahalle statüsü kazanan köylere toplu ulaşımın yapılması nedeniyle taşımalı eğitim sisteminden çıkarıldığı açıklandı. Ancak yetkililer kısa süre içinde gerekli düzenlemelerin yapılacağını söyledi. İlçeye bağlı 13 köydeki yaklaşık 300 öğrenci, okula gidebilmek için yapılacak düzenlemeyi bekliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle