GeriEğitim Köy çocuklarının eğitim gönüllüsü 'Memduh dede'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köy çocuklarının eğitim gönüllüsü 'Memduh dede'

Aksaray'ın Eskil ilçesine bağlı Kaputaş Yaylası'ndaki okula, öğrencilerin başarı seviyesinin yükseltilmesi amacıyla hayırsever Hacı Memduh Çeçen'in desteğiyle 'akıl ve zeka oyunları sınıfı' açıldı.

Köy çocuklarının eğitim gönüllüsü 'Memduh dede'

Aksaray'ın Eskil ilçesine bağlı Kaputaş Yaylası'ndaki okulda, öğrencilerin başarı seviyesinin yükseltilmesi amacıyla 85 yaşındaki hayırsever Hacı Memduh Çeçen'in desteğiyle 'akıl ve zeka oyunları sınıfı' oluşturuldu. Yaylada çiftçilik yapan Çeçen, çocukluğunda imkânsızlık nedeniyle okula gidemedi. Okuma yazmayı yıllar sonra köye gelen imam sayesinde öğrenen Hacı Memduh Çeçen, kendisi okula gidemese de eğitim alanında yaptığı yardımlarla yayladaki çocukların daha iyi şartlarda eğitim almasına katkı sağlıyor.

'BÜTÜN ÇOCUKLARIN İYİ ŞARTLARDA OKUMASINI İSTERİM'
Çevredeki yaylalardan çocukların da eğitim gördüğü Taşkapı İlkokulu ve Ortaokulu'na, yaptığı yardımlarla 'akıl ve zeka oyunları sınıfı' açılmasını sağlayan Çeçen, elinden geldiğince eğitim yardımlarını da sürdürmek istiyor. Eğitim gönüllüsü Hacı Memduh Çeçen, kendisi okuyamasa da yöredeki çocukların okuması için elinden gelen katkıyı yapmak istediğini söyledi. Okul yönetiminin, çocuklar için 'akıl ve zeka oyunları sınıfı' açma girişimini duyunca destek vermeye karar verdiğini anlatan Çeçen, "Küçüklüğümden beri okumayı çok severim ama okula gidemedim. Bütün çocukların iyi şartlarda okumasını isterim. Şehirde hangi imkânlar varsa burada da olsun isterim. Onun için de bu sınıfı yaptırdım. Eğitime destek olmaya devam edeceğim" dedi.

Köy çocuklarının eğitim gönüllüsü Memduh dede

'SINIFIMIZDA 32 ÇEŞİT OYUN BULUNUYOR'
Okul müdürü Süleyman Uz da ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıktaki okulda eğitim öğretim alanında yeni projeler yaptıklarını anlattı. Bu projelerden birisinin de 'akıl ve zeka oyunları sınıfı' olduğunu belirten Uz şunları söyledi: “Öğrencilerimizin başarı durumuna ve deneme sonuçlarına baktık. Sonuçları incelediğimizde en başarılı öğrencinin bile bazı sorularda çok basit hatalar yaptığını gördük ve bunun dikkat eksikliğinden kaynaklandığını düşündük.

Dikkat eksikliğini gidermek için yaptığımız araştırma sonucu 'akıl ve zeka oyunları sınıfı' açmaya karar verdik. Bu karar sonrasında köy sakinlerimizden hayırsever Hacı Memduh Çeçen'in desteğini alarak sınıfı kurduk. Akıl ve zeka oyunlarını çocuklarımıza farklı bir şekilde veriyorduk. Fakat böyle bir sınıfta veremiyorduk. Çocukların motivasyonu zayıftı. Bu sınıf sayesinde çocuklardaki dikkat eksikliğini gidereceğiz. Sınıfımızda 32 çeşit oyun var. Abolone, sumo, surak arta, piramit, pratik bardaklar, go, block me, satranç, dama, 9 taş ve hedef 5 gibi oyunlar bulunuyor. Sınıfımızın kapasitesi 30 öğrenci. 5 ve 6'ncı sınıflarda ders olarak ekledik. 1 ve 2'nci sınıflar serbest etkinlik saatinde bu sınıfı kullanabiliyor."

'BAKANLIĞIMIZIN DA BU KONUDA TEŞVİKİ VAR'
İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Kolukısa ise sınıfın yapımında emeği geçen Çeçen'e teşekkür ederek, “Burası öğrencilerimizin derslere motivasyonu açısından önem arz ediyor. Eskil'de ilk defa bu okul bünyesinde açıldı. Bakanlığımızın da bu konuda teşviki var. İnşallah önümüzdeki yıllarda okullarımızın hepsinde yaygınlaşır. Bu sınıfların ilçemizde eğitimde başarı çıtasını yükselteceğine inanıyorum” dedi.

Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay da ülkenin geleceği açısından okullara yapılan hayırsever desteğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle