GeriEğitim Köln'de Türkçe dersinin önemi tartışıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köln'de Türkçe dersinin önemi tartışıldı

Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen "Eğitimde bireysel farklılık ve öğrenme tercihleri" konulu toplantıda "anadil Türkçe dersinin" önemi tartışıldı.

Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Uğur Acar tarafından düzenlenen toplantıda, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde anadil dersleriyle ilgili yeni bir tasarının hazırlanmakta olduğu ifade edildi

Acar, tasarının "anadil Türkçe dersinin" zamanla eyalette "yabancı dil Türkçe'ye" dönüşmesini öngördüğünü ifade ederek, “Yeni tasarının avantajlarının yanında sakıncaları var. Türkçe dersi eğer tasarı yasalaşırsa önümüzdeki yıl 5. sınıftan itibaren yabancı dil dersi olarak verilecek. Ayrıca karneye geçecek not ortalamasını etkileyecek. Dolasıyla çocuklarımız anadilde hazır olduklarında bu derste başarıyı kolayca yakalayabilecekler. Bu dersin açılabilmesi için velilere çok iş düşüyor. Bu nedenle velilerin okul müdürlüklerine başvurup dilekçe yazmaları ve talepte bulunmaları gerekiyor” dedi.

Türkçe'nin seçmeli yabancı dil olarak verilmesinden sonra anadil dersinin yavaş yavaş kalkacağına dikkati çeken Acar, “Bu ders için öğretmenler görevlendirilecek. Alman yasalarına göre öğretmenlik yapma hakkını kazanan kişiler seçilecek. Essen üniversitesinden Türkçe veya bir başka branştan mezun olanlara görev verilecek, bu bence iyi bir gelişmedir. Herhangi bir branşı olmayan ve anadili Türkçe olan öğretmenler ise Türkçe bilgi düzeylerini C1 düzey sertifikası veya Avrupa Birliği normlarınca tanınan bir sertifikayla belgelendirirlerse bu dersi verebilecek” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle