GeriEğitim KKTC’li öğrencilere burs imkânı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC’li öğrencilere burs imkânı

KKTC’li öğrencilere burs imkânı

KKTC’li öğrencilere yüzde 75 ve yüzde 100’e varan burs imkanı sağlanıyor. Yedi yıl kesintisiz sürecek burslar yurtdışında da geçerli olacak. Bursluluk için sınav ise 9 Haziran Cumartesi yapılacak.

9 Haziran 2018 Cumartesi günü gerçekleşecek olan KAÜ Burs Sıralama Sınavına giren tüm öğrencilere, “KKTC Yükseköğretim’de Fırsat Eşitliği” yaklaşımıyla yüzde 75, sınavdaki başarılarına göre ise yüzde yüze kadar burs imkânı sağlanacak.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), KKTC’li öğrencilere hem yüksek oranda burs olanakları hem de yurtdışında okuma fırsatı sunuyor. KAÜ eğitim binasında gerçekleşecek sınava giren tüm öğrencilere, 'KKTC Yükseköğretim’de Fırsat Eşitliği' yaklaşımıyla yüzde 75, sınavdaki başarılarına göre ise yüzde 100'e kadar, yedi yıl kesintisiz burs imkânı sunulacak ve bu burslar yurtdışında da geçerli olacak. Sınav sonucunda yüzde 100 burs almaya hak kazanan öğrenciler, yıllık sadece 2 bin 625 TL ücret ödeyerek eğitim hakkına sahip olabilecek.

YURTDIŞINDA EĞİTİM İMKÂNI
KAÜ’nün kardeş üniversitesi Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) yurtdışı kampüs imkânlarından faydalanan KAÜ öğrencileri, İngiltere, Moldova, ABD, Sri Lanka, Hong Kong ve Türkiye’deki kampüslerde eğitim fırsatından da yararlanabilecek ve bu çerçevede eğitim alma olanaklarını tüm dünya çapında gerçekleştirebilecek.

'FIRSAT EŞİTLİĞİ ÖNCELİĞİMİZ'
Geride bırakılan başarılı akademik yılın ardından, önümüzdeki yıl için hazırlıkların hızla devam ettiğini söyleyen KAÜ KKTC Tanıtım Sorumlusu Yağız Soya, 2018-2019 akademik yılında dokuz tane yeni bölümün açılacağını ve 9 Haziran’da gerçekleşecek olan burs sınavında öğrencilerin, hak kazandıkları burslarla yurtdışı kampüslerde de eğitim alabileceğini söyledi.

Soya, burs sınavına KKTC liselerinde eğitimini tamamlayan TC uyruklu öğrencilerin de katılabileceğini vurgulayarak, sınav sonucunda yapılacak olan başarı sıralamasıyla öğrencilerin yüzde 75 ile 100 oranında burslardan yararlanabileceğini anlattı. Arabahmet bölgesinde ikamet eden ailelerin çocuklarına ve liselerde başarı sıralamasında ilk üçe giren öğrencilere yüzde 100, sınıf birincilerine ise yüzde 75 burs verildiğini de hatırlatan Soya, “Amacımız adadaki ticari anlayışın dışında kalarak, eğitimde fırsat eşitliği oluşturmak ve aday öğrencilerimizin dilediği bölümde eğitim almasını sağlamak” diye konuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle