GeriEğitim Kırtasiye ürünlerini devlet dağıtsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırtasiye ürünlerini devlet dağıtsın

Kırtasiye ürünlerini devlet dağıtsın
refid:24693340 ilişkili resim dosyası

Tüketiciler Birliği, kaliteli eğitim için öğrencilere tablet bilgisayar dağıtan devletin, temel kırtasiye malzemelerini de dağıtarak çocuklara zarar veren kalitesiz okul malzemelerinin üretim ve satışının önüne geçmesi önerisinde bulundu.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, kalitesiz okul malzemelerinin tüketicinin sağlığını olumsuz etkilediğini, konuyu uzun zamandır gündeme getirdiklerini belirtti. Son 2 yıldır ilgili bakanlığın konuya gereken önemi gösterdiğini ve denetimleri daha da sıklaştırdığını ifade eden Dinç, buna rağmen yine de piyasada bu tür ürünlerin satılabildiğini söyledi. Bazı kırtasiye malzemelerinin üretiminde, çocuklarla teması halinde kanser gibi hastalıklara neden olacak fitalat ve azoboyar maddelerin kullanıldığını vurgulayan Dinç, “Bu maddeleri kullanan üreticiler denetleniyor, ancak üretim bir anda kesilemiyor. ‘Birileri zarar edecek’ diye bu duruma göz yumamayız. Bir ürün zararlı ise onun üretimi hemen durdurulmalı ve o şirkete yaptırım uygulanmalı” dedi.

İHALEYLE ALABİLİR

Temel kırtasiye malzemelerinin de belirli dönemde yetecek şekilde devlet tarafından öğrencilere dağıtılabileceğini dile getiren Dinç, “Devlet üretsin demiyorum. Belli kanallardan, standartlara uygun şekilde üretilmiş ürünleri ihaleyle alıp çocuklarımıza dağıtabilir. Böylece çocuklarımız daha sağlıklı ürünler kullanır. Ayrıca devlet daha ucuza alabileceği için sezon başında aileler için ekstra külfete neden olan kırtasiye gideri de biraz aşağıya çekilmiş olur” diye konuştu. Dinç, çocukları kokulu silgi ve renkli kalem gibi zararlı ürünlerden uzak tutmak için onları okul alışverişine götürmemek gerektiğini ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle