GeriEğitim Üniversitelere yeni fakülteler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitelere yeni fakülteler

Üniversitelere yeni fakülteler

Bazı üniversite bünyelerinde yeni fakülteler kurulması kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kırklareli Üniversitesi’nde 2016/8562 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Kırklareli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kurulmasına karar verildi. Resmi Gazetede yayınlanan 2016/8555 sayılı Bakanlar Kurulu kararında ise Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin kurulması karara bağlandı.

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, kuruluşu gerçekleştirilen Fakültelerin Kırklareli Üniversitesi’nin vizyonuna önemli katkılar sağlayacağını belirterek fakültelerin Kırklareli’ne, bölgeye ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Sağlık bilimleri ve iktisadi idari bilimler fakültesi kurulacak

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin kurulduğu resmi gazetede onaylandı.

CBÜ’de, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için gerekli yasal işlemler tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla fakültelerin kuruluşu, dün (cuma) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

CBÜ’de Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi ve kuruluşu tamamlanan daha öğrencisi bulunmayan Diş Hekimliği Fakültesi ve Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bulunuyor.

Atatürk Üniversitesi’ne Hemşirelik Fakültesi ile Kış Sporları Enstitüsü

Bakanlar Kurulu kararı ile Atatürk Üniversitesi bünyesinde Kış Sporları Enstitüsü ve Hemşirelik Fakültesi kurulması uygun görüldü.

Atatürk Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulunun 25 Ocak 2016 tarih ve 2016/8562 sayılı kararı ile Kış Sporları Enstitüsü’nün, 16 Şubat 2016 tarih ve 2016/8555 sayılı kararı ile de Hemşirelik Fakültesinin kurulması kararlaştırıldı. Yeni birimlerin açılmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararları, Resmi Gazetenin 8 Nisan 2016 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Son kurulan birimlerle birlikte Atatürk Üniversitesinde fakülte sayısının 23’e, Enstitü sayısının 8’e ulaştığına işaret eden Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, birimlerin kısa sürede yapılanmalarını gerçekleştirileceğine inandığını belirtti. Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, "Yeni eğitim birimleriyle üniversitemiz daha da güçlenip büyüyecektir. Kış Sporları Enstitüsü ve Hemşirelik Fakültesi’nin üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle