GeriEğitim Kilis'te Suriyeli öğrencilere eğitim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kilis'te Suriyeli öğrencilere eğitim

Kilis'te Suriyeli öğrencilere eğitim

UNICEF'in desteğiyle Suriyeli öğrenciler için kurulan Kilis’teki Geçici Eğitim Merkezi açıldı. Merkezde, 450 Suriyeli öğrenci ana dilde eğitim görecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Sevgili, Doğan Güreş Paşa Mahallesi'ndeki merkezin açılış töreninde, yaklaşık 5 yıldır Suriye'de süren savaşta binlerce kişinin öldüğünü, milyonlarca kişinin de başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını söyledi.

Yaşanan olumsuzluklardan en fazla kadın ve çocukların zarar gördüğünü vurgulayan Sevgili, "Amacımız, öğrencilerimizin eğitimlerini kaldıkları yerden sürdürmesini sağlamak, geleceği inşa edecek yeni nesillerin yetişmesine katkı sunmak ve onların dostluk, kardeşlik bilinciyle büyümesine destek olmak" dedi. Sadece Kilis'te 20 bin Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Sevgili, "Bu çocuklarımızın başta kitap ve kırtasiye olmak üzere her türlü ihtiyaçları, sivil toplum kuruluşlarımızın da desteğiyle bakanlığımızca karşılanıyor” diye konuştu.

Sevgili, misafir öğrencilerin Türk okullarına alınmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatarak, bu yıl okul öncesi, gelecek seneden itibaren de birinci sınıflara kayıtların başlayacağını belirtti.

Daha sonra, kurdele kesilerek merkezin açılışı gerçekleştirildi. Suriyeli öğrenciler, dersliklerde eğitime başladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle