Eğitim Haberleri

  Kahramanmaraş’a yeni lise

  AA
  16.10.2015 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Kahramanmaraşlı iş adamı Abdullah Çinkay'ın yaptırdığı okul, törenle eğitim ve öğretime açıldı.

  Üngüt Mahallesi'nde 8 bin 155 metrekarelik alana, 2013'te temeli atılan 24 derslikli Abdullah Çinkay Anadolu Lisesi’nde açılış töreni düzenlendi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, okul bahçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sadece devletin yaptıkları değil, son 12 yıl içerisinde Kahramanmaraş'ta hayırsever iş adamlarının 701 derslik, 40 okul ve 103 milyon lira da eğitim alanında hayır yaptıklarını söyledi.

  Kahramanmaraşlı hayır sahiplerine eğitime desteklerinden dolayı teşekkür eden Ünal, eğitimin bir alt yapı birde içerik boyutunun bulunduğunu, öğretmenlerinin kendilerinden tebeşir, yakıt parası istediği, hatta evlerden odun götürdükleri günleri yaşadıklarını belirtti.

  Vali Mustafa Hakan Güvençer ise okulda milletin sesinin bulunduğunu, milletin sesinden ilham alan da bir devletin sesi olduğunu söyledi.Eğitim yardımından dolayı iş adamı Abdullah Çinkay ve ailesine teşekkür eden Vali Güvençer, şöyle konuştu:

  "Ben biliyorum ki bugün, burada, bir hayır kurumu, hayır iradesi olarak tezahür eden bu milletin sesi, aynı zamanda yaşanılan bütün zorluklara rağmen; ferasetini, basiretini, irfanını, sabrını, metanetini, cehdini, sadakatini, imanını, ümidini kaybetmeyen milletin sesidir. Bu hayrı ortaya koyan yüreği besleyen irfan aynı kaynaktan geliyor. Bu manada ben şahsım, vilayetim ve tüm milletin adına Abdullah Çinkay ve değerli ailesine şükranlarımı sunarken; aynı zamanda, aynı sesin ifadesi olarak eğitim mücadelemizde bugüne kadar bize çok ciddi destek veren hayırseverlerimizi huzurlarınızda yad etmeyi, şükranlarımı bir borç biliyorum."

  Çocukluk hayalini gerçekleştirdi

  Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve iş adamı Abdullah Çinkay ise, okulların genç nesiller için ne demek olduğunu bilenlerden biri olduğunu söyledi.

  Kendi dönemlerinde zor şartlarda eğitim gördüklerini aktaran Çinkay, "Benim ilkokul dönemimde köyümüzde okul yoktu. Başka bir köydeki okula yürüyerek gitmek zorunda kalmıştım. Okul yolu üzerinde bir dere vardı. Karşıya geçebileceğimiz bir köprü de yoktu. Her gün bu dereye geçerek okula ulaşmamız gerekiyordu. Çocukluk hayali de olsa o günlerde, ileride imkanım olursa okul yaptırmayı düşünüyordum" dedi.

  Etiketler: lise , öğrenci
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı