GeriEğitim İyilik için koşuyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İyilik için koşuyorlar

ODTÜ mezunları, öğretim üyeleri ve gönüllülerden oluşan yaklaşık 200 kişi, öğrencilere burs sağlamak amacıyla dört yıldır maratonlarda koşuyor. ‘İyilikseverlik koşusu’ olarak adlandırılan oluşum, ‘Uluslararası Antalya Maratonu’nda öğrencilere burs bağışı sağlamaya çalışacak.

İyilik için koşuyorlar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunları, öğretim üyeleri ve üniversite dışından gönüllülerden oluşan yaklaşık 200 kişi, öğrencilere burs sağlamak amacıyla yaklaşık dört yıldır maratonlarda koşuyor. ‘İyilikseverlik koşusu’ olarak da adlandırılan ve daha çok sayıda öğrenciye ulaşabilmek için sponsorlardan destek bekleyen oluşum, Runatolia ‘Uluslararası Antalya Maratonu’nda öğrencilere daha çok burs sağlamaya çalışacak.

Maratonlara katılan koşucular arasında yer alan ODTÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Serap Emil, "Bu, iyilikseverlik ya da yardımseverlik koşusu olarak geçiyor. Koştuğunuz adımlar burs oluyor. Siz koşuyorsunuz, koşunuzun da iyi bir sebebi olsun istiyorsunuz. Bu bizim için ODTÜ öğrencileriydi, onların bursu için koşmaya başladık. Ekip olarak bir araya geldik. Yaklaşık üç senedir maraton koşuyorum.

Koşucular olarak her birimiz birer kampanya açıyoruz. Bizim adımıza kampanya sayfalarımızdan bağış yapabiliyorlar. ODTÜ Mezunları Derneği’nin 'bağış kampanyası fonu' var. Yasal olarak açılmış bir fon. O fona gönderiliyor bağışlar. Böylece güzel bir sebep için ODTÜ öğrencileri için burs toplamış oluyoruz" dedi.

‘KÜÇÜK DE OLSA SİZLERE BİR KATKIM VAR DİYEBİLİYORUM’
Eğitimci olmasından dolayı koşunun kendisi için ayrı bir önemi bulunduğunu söyleyen Emil, şöyle devam etti:
"Yardımseverlik koşusunun sadece öğrencilere değil kişinin kendisine de bir faydası var. İyi bir şey yapmanın bir yolu. Bildiğim kadarıyla üniversiteler arasında mezunu, öğrencisi, hocası, hatta ODTÜ'lü olmayanları beraber koşan tek organizasyon. Bunu çok değerli buluyorum. Derste öğrencilerimin karşısına geçtiğimde 'küçük de olsa sizlere bir katkım var' diyebiliyorum. Bu da tabii ki çok iyi hissettiriyor. Yaklaşık 200 koşucumuz var. Bağışçı sayısı da 600 civarında. Grubumuz, İstanbul maratonunda olduğu gibi Antalya maratonunda da öğrenciler için koşacak, koşmaktan keyif alacak. Herkesin bağışlarını bekliyoruz."

İyilik için koşuyorlar


‘SPONSORUMUZ OLURSA DAHA ÇOK ÖĞRENCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜREBİLECEĞİZ’
Maratonlar için bir çalışma grubu oluşturduklarını, haftada üç gün antrenman yaptıklarını anlatan ODTÜ Mezunları Derneği’nden Dersim Coşkun ise 2016'dan bu yana dört ulusal maratonda yer aldıklarını ve önemli dereceler elde ettiklerini söyledi. Antalya'da düzenlenecek maratonda geniş bir katılımla yer alacaklarını anlatan Coşkun, "Biz koşuyoruz ama tabii ki elimizden geldiği kadar öğrencilere destek olmaya çalışıyoruz. Fakat ne kadar çabalasak da bir yanımız eksik kalıyor. Bu nedenle sponsor anlamında destek bekliyoruz" dedi.

Burs verilecek öğrencilerin ‘burs komitesi’ aracılığıyla belirlendiğini belirten Coşkun, şunları söyledi:
"Biz öğrencilere başarı değil ihtiyaç bursu veriyoruz. Bir öğrenci örneğin sinemaya, tiyatroya da gidebilsin, bunları da yapabilsin istiyoruz. Burs komitemiz maddi durumu elverişli olmayan öğrencileri özenle seçiyor. Bizim maratonlar aracılığıyla topladığımız bağışların tamamı öğrencilerin hesabına eksiksiz yatırılıyor. O hesaba da öğrenci dışında kimsenin dokunması mümkün değil. Bu burslar öğrencilere ulaştığında biz mutlu oluyoruz.

Daha çok kişisel bağışlar olmakla birlikte firmalardan da bağış alabiliyoruz. Sponsor bağışları da önemli bir kalem bizim için. Bu anlamda da sponsorumuz olursa daha çok öğrencinin yüzünü güldürebileceğiz. Bizim yaptığımız salt koşu değil bu bir proje, yardımseverlik koşusu olarak değerlendirebilirsiniz."

‘400 ÖĞRENCİNİN BİR SENELİK BURS İHTİYACINI KARŞILADIK’
Burada toplanan paranın bir öğrencinin okuması, hayatını daha rahat idame ettirebilmesi için önemli olduğunu belirten Coşkun, kendilerinin bu paraya sadece aracılık ettiklerini söyledi.

Dersim Coşkun, "Maratonlardan sağladığımız gelirlerle bugüne kadar yaklaşık 400 öğrencinin bir senelik burs ihtiyacını karşıladık. Amacımız 400 sayısını çoğaltıp binlere ulaştırabilmek, ihtiyaç sahibi bütün ODTÜ ve diğer üniversitelerdeki öğrencilere destek olabilmek. 2016'dan bugüne kadar ortalama bağış tutarımız 900 bin küsur lira oldu. 1 milyon lira hedefine yaklaştık. Bunu da umarım Antalya'da gelecek desteklerle toplayacağız" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle