GeriEğitim İstanbul’da bugün toplu ulaşım ücretsiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’da bugün toplu ulaşım ücretsiz

İstanbul’da yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle bugün saat 14.00'e kadar toplu ulaşım ücretsiz.

İstanbul’da bugün toplu ulaşım ücretsiz

İstanbul’da yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle bugün saat 14.00'e kadar toplu ulaşım ücretsiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde bugün başlayan 2019-2020 eğitim öğretim yılı kapsamında, İstanbul’da 6 bin 792 okulda toplam 2 milyon 796 bin 674 öğrenci ile 155 bin 39 öğretmen ders başı yaptı. Trafikte sorun yaşanmaması için belediye ekipleri emniyet ve jandarmaya destek verecek, sabah 06.00'dan itibaren toplu taşım araçlarında ücret almıyor. Ücretsiz taşıma saat 14.00'e kadar sürecek. Otobüs, metrobüs, raylı sistem ve deniz yolu seferleri artırıldı. Çocuğunu okula götürmek isteyen velileri bugün okul servisleri taşıdı.


SEFERLER ARTIRILACAK
İETT’den yapılan açıklamaya göre, okulların açılması nedeniyle bugünden itibaren toplu taşımada aynı zamanda kış tarifesine de başlandı. İETT ve Metro İstanbul’un gerçekleştireceği 4 bin 139 ek seferle 500 binin üzerinde aracın trafikten çekilmesi ve ek 763 bin yolcunun toplu ulaşıma yönlendirilmesi hedefleniyor. İstanbul genelindeki 17 bin servis aracının, öğrenci indirme-bindirme ve parklanma sırasında okul bahçelerini kullanımı için kolaylık sağlanacak. Okulların çevresindeki 118 İSPARK otoparkı, pazartesi günü servis araçlarına ücretsiz hizmet verecek. İBB tarafından verilen Okul Servisi Güzergah Kullanım İzin Belgesi ile Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi olmayan okul servis araçları ve şoförleri, https://tuhim.ibb.gov.tr/ üzerinden kontrol edilecek.BÜTÜN KURUMLAR AKICI TRAFİK İÇİN TEYAKKUZ HALİNDE
AKOM’daki toplantıda alınan kararlar doğrultusunda İBB, Emniyet ve Jandarma, özellikle okulun ilk günlerinde İstanbul’da trafik akışının sağlanması için koordineli çalışacak. 359 resmi asayiş ekibi, 269 okul kolluk görevlisi, 1117 özel güvenlik görevlisi, 6 bin 787 Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi hizmet verecek. Trafik güvenliği açısından önem arz eden okul çevrelerinde 71 motosikletli ve 102 ekip otosu görev yapacak. Yollarda oluşan maddi hasarlı kazalarda İl Emniyet Müdürlüğü 47 çekici ile anında müdahale edecek. Trafik akışını sağlamak için 442 polis görevlendirilecek. 65 ekip ve 260 personelden oluşan mobil okul timleri, okul önlerinde ve çevresinde meydana gelebilecek her türlü güvenlik sorununa müdahale edecek. Ana arterlerde ve okul çevrelerinde zabıta ile koordineli olarak trafik yönlendirmesi yapılarak parklanmalar önlenecek. İl Jandarma Komutanlığı da yetki alanındaki bölgelerde trafik, emniyet ve asayiş hizmetlerini devriye ekipleriyle okul çevrelerinde görev yapacak.

İBB TRAFİĞİ AKOM’DAN KOORDİNE EDECEK
İBB ile toplantıya katılan kurumların birimleri görevlileri, okulun ilk günlerinde trafik akışını AKOM’dan koordine edecek. Kameralardan kent içi trafiği izlenerek, tıkanan yollara ilgili birimlerce anında müdahale edilecek. Okul çevrelerinde görevlendirilecek 1500 zabıta, trafik akışına yardımcı olacak. Mobil EDS araçları ile sivil trafik ekipleri de yollarda denetim yapacak. Kaza ve yol tıkanması riskine karşı 19 çekici şehrin ana arterlerinde hazır tutulacak. Trafik akışının sağlanması için vatandaşlar internet, sosyal medya ve mobil platformlardan bilgilendirilecek. Vatandaşlar, okulla ilgili talep ve şikayetlerini 153 Beyaz Masa’nın telefon, internet sitesi, mobil uygulaması veya sosyal medya hesapları üzerinden İBB’ye ulaştırabilecek. Okul çevrelerinde “Önce Yaya” ve “Ben Duyarlı Sürücüyüm” uyarı yazı ve levhalarıyla olası trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla bilgilendirme çalışmalarının da tamamlandığı belirtilen açıklamada, şantiyelerde okulların açıldığı hafta çalışma yapılmayacağı vurgulandı. Trafiği engelleyecek tüm hususlar ortadan kaldırılıp, çalışmaların daha sonra kademeli olarak başlatılacağı, mevcut çalışmaların okul açılış gününden önce bitirilmesinin sağlanacağı kaydedildi.

 

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle