GeriEğitim İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yıldız, “Şu anda norm kadro sayısına göre 24 bine yakın öğretmen ihtiyacımız var”
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yıldız, “Şu anda norm kadro sayısına göre 24 bine yakın öğretmen ihtiyacımız var”

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yıldız, “Şu anda norm kadro sayısına göre 24 bine yakın öğretmen ihtiyacımız var”
refid:23525603 ilişkili resim dosyası

İstanbul’un önemli ihtiyacının öğretmen açığı olduğunu belirten İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız , “Her yıl binlerce derslik yapılan bir ilde yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Bizim ilimizde şu anda norm kadro sayısına göre 24 bine yakın öğretmen ihtiyacımız var” dedi.

Müdür Muammer Yıldız, bu ihtiyacın bir kısmının ders ücretiyle derse giren öğretmenlerle karşılandığını, ayrıca fiili olarak her yıl 12 bin civarında ücretli öğretmen ile eğitim öğretime devam ettiklerini söyledi. Her yıl Türkiye’de 32-33 bin civarında öğretmen alımı olduğunu anımsatan Yıldız, İstanbul için de her dönem 5 -6 bin atama beklediklerini söyledi.

İstanbul derslik, okul ve sınıf ihtiyacı anlamında en çok ihtiyaç duyulan iller sıralamasında birinci sırada yer alıyor

Müdür Yıldız, ildeki derslik ihtiyacını çözmek için ciddi bir yatırım içinde bulunduklarını, her yıl ortalama 3 bin derslik yaptıklarını belirterek, “İlimizdeki derslik ihtiyacını 2014 yılı sonuna kadar tamamlayacağız” diye konuştu.
İstanbul’un eğitim yatırımları, sorunları ve gerçekleştirilen projeleriyle ilgili, İstanbul’da eğitimde temel sorunun ilçelerdeki nüfus yoğunluğuna bağlı olarak değiştiğini ve ihtiyaçların 10 - 12 ilçede yoğunlaştığını belirtti. Yıldız, İstanbul’un derslik, okul ve sınıf ihtiyacı anlamında en çok ihtiyaç duyulan iller sıralamasında birinci sırada yer aldığını  “Altyapı sorunlarını çözmek için tüm kamu, STK ve özel kuruluşlarla birlikte var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.
İl özel idaresi ve bakanlığın yatırımlarının yapıldığını ve kendilerinin de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bütün ihtiyaç analizlerini yapıp bunlardan etkilenen öncelikli ilçeleri tespit ettiklerini söyleyen Yıldız, sözlerini şunları söyledi:
“Farklı ilçelerde bir tarafta fiziki altyapı bakımdan şartları çok iyi olan buna bağlı olarak derslik başına düşen öğrenci ortalaması düşük olan ilçeler var, diğer taraftan da göçün ve yoğun nüfusun etkilediği ilçeler var. Bu açıdan stratejik planımızı bu bakış açısına oturtuyoruz ve o ilçelerimizi inceliyoruz ve öncelik veriyoruz. Derslik başına düşen öğrenci sayısını 30 olarak planlarken 2011-2012 yılında bu kez 25’e çekildi. 2011 - 2012 yılının sonunda yeni planlamış olduğumuz derslikler için atıl pozisyonda olan kullanılmayan sınıfları dersliğe dönüştürdük. Bunun içinde müdür odasına dönüştürülen derslikler de vardı. İstanbul’a 2 bin 700 tane sıfır maliyetle bu şekilde yeni derslik kazandırmış olduk.”

Yıldız, 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesiyle yüzde 30-40 oranında bir öğrenci artışı olduğunu açıkladı. Liselerin sürece dahil edilmesi ve zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla da ortaöğretim öğrencileri için de  yüzde 21 artış olduğu bilgisini veren Yıldız, “Hem aşağıdan hem de yukarıdan ciddi şekilde bir artış oldu. Hem hayırseverlerimizin hem de KİPTAŞ, TOKİ, İTO gibi kamu kurum ve kuruluşlarının hayırsever olarak sürece katkı sunmaları, başta belediyemiz olmak üzere bütün belediyelerimizin mahallinde, kendi oturdukları ilçelerde bu altyapı sorununu çözmek için gerçekten büyük bir gayret gösterdik, yeni eğitim öğretim yılına yaklaşık 5 bin tane yeni derslikle başladık. Dolayısıyla geçen yıl biz bu anlamda ilde çok büyük bir sorun yaşamadık. Ancak bu kademeli bir geçiş olduğu için her yıl tekrar edecek” şeklinde konuştu.

“Sene sonuna kadar da 7 bin 400 tane derslik de tamamlanacak”

Bu sene sonuna kadar da 7 bin 400 tane dersliğin de tamamlanacağını açıklayan Yıldız, “ Bunlardan 5 bin civarındaki dersliği eylüle kadar teslim almış olacağız. Biz her yıl ortalama 3 bin derslik yapıyoruz ve İstanbul olarak derslik ihtiyacını çözmek için ciddi bir yatırım içindeyiz. Bu rakamlara hayırseverlerin yaptırdıkları derslikler dahil değil. Hayırseverler olarak onlar da devreye giriyor. Dolayısıyla ilimizdeki derslik ihtiyacını 2014 yılı sonuna kadar tamamlayacağız ve stratejik planlarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Okullarda güçlendirmeler

İstanbul’daki okulların depreme dayanıklılığını artırmak için yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Yıldız, çalışmanın 1999 depreminden önce yapılan 1300 tane kampüs üzerinden gerçekleştirildiğini, bunların 200’e yakınının köy okulu olduğunu ve bu okulların şu anda kullanılmadığını kaydetti. Yıldız, 160’a yakın okulun da tarihi okul olduğunu ve bunların güçlendirmelerinin de İl Özel İdaresi’nin kültür fonundan alınan fon ile yapıldığını belirtti.

Geriye kalan 503 adet kampüsün güçlendirme ve onarım inşaatının tamamlandığını, bu kampüslerin içinde 635 adet binanın yer aldığı bilgisini veren Yıldız, şunları söyledi:

“İhale aşamasında da 40 kampüs içinde 45 bina var, inşaat aşamasında ise 4 kampüs içinde 8 adet bina yer alıyor. Bir de yıkılıp yeniden yapılanlar var.125 kampüste 127 okul yıkılıp yeniden yapıldı. 49 kampüste 57 binanın da inşaatı devam ediyor, ihale aşamasında ise 1 kampüste 1 bina bulunuyor.” Yıldız, inşaatı devam eden okulların tamamlanması ile güçlendirmelerin büyük ölçüde tamamlanmış olacağını, kalanının da İslam Kalkınma Bankası’ndan alınan krediler ile bitirileceğini söyledi. İstanbul’un tüm insan kaynağı ve derslik ihtiyacına rağmen en çok başarılı olduğu ve kendisini en fazla anlatan konuların proje tabanlı yürütülen çalışmalar olduğunu dile getiren Muammer Yıldız, kendilerinin İstanbul’da eğitim ve öğretimi kamu kurumları, üniversiteler ve STK’lar ile yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri ile dışarıya açtıklarını anlattı.

Yürüttükleri projelerin sonucunu hemen görmeye başladıklarına vurgulayan Yıldız, “İlk göreve başladığımda iller arası başarı sıralamasında İstanbul 68. sıradaydı. Bu süre içerisinde sivil toplumu, üniversiteleri, bütün projelerde işin içerisine dahil ettik. Öğretmen eğitimlerini üniversiteler ile yaptık. Sivil toplum kuruluşlarını okullarımıza açtık. Bunun da faydasını gördük. En başarılı iller sıralamasında İstanbul, 26’ncı sıraya yükseldi. Ancak bu sıra başarının tek bir kriteri değil, ama önemli bir kriter. Esas olan kazanım çocukların daha aktif ve sosyal olmaları, kendilerini gerçekleştirmeleri” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle