GeriEğitim İşaret dilini öğrendi, koro şefi oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşaret dilini öğrendi, koro şefi oldu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde işitme engelli arkadaşları için İstiklal Marşı'nı işaret diliyle de okumayı öğrenen 11 yaşındaki Nazlıcan Bervan, her hafta öğretmenliyle birlikte 1.400 öğrencinin bulunduğu okulda koro şefliği yapıyor.

İşaret dilini öğrendi, koro şefi oldu

Siverek'in Güney Mahallesinde bulunan Halit Gülpınar Ortaokulu 5'inci sınıf öğrencisi Nazlıcan Bervan, ezbere bildiği İstiklal Marşı'nı okumayı çok sevmesi ve işitme engelli arkadaşlarının da ezberleyebilmesi için işaret dilini öğrenmeye başladı. Müzik öğretmeni ve engelli arkadaşlarının yardımıyla bir hafta gibi kısa sürede İstiklal Marşı'nın iki kıtasını işaret diliyle okumayı öğrendi. Toplam 1.400 öğrencinin bulunduğu okulda her hafta cuma günleri okunan İstiklal Marşı'nda Nazlıcan Bervan, Müzk Öğretmeni Aytun Çamak ile birlikte koro şefliği yapıyor. Müzik öğretmeni normal öğrencileri yönlendirirken Bervan'a ise işitme engelli arkadaşları eşlik ediyor.

İşaret dilini öğrendi, koro şefi oldu

İstiklal Marşı'nı çok sevdiğini söyleyen Nazlıcan Bervan, "Ben marşımızı vücut diliyle de öğrenmek istedim. Her cuma günü öğretmenlerimiz bize istiklal marşını okuttukların da, bende vücut diliyle herkese okumak istiyordum. Ben de müzik öğretmenim Oytun hocaya bunu söyledim, o da sağ olsun bana bir hafta içerisinde istiklal marşımızı vücut diliyle öğretti. Onun sayesinde bende artık her Cuma günleri arkadaşlarıma istiklal marşını vücut diliyle okuyorum. İstiklal marşımızı çok seviyorum ve ben beden diliyle bunu öğrendiğim için çok mutluyum” dedi.

İşaret dilini öğrendi, koro şefi oldu

Müzik öğretmeni Oytun Çakmak ise, "Nazlıcan 5'inci sınıfa giden çok yetenekli bir öğrencim. İstiklal marşımızı öğrencilere normal olarak sesli öğretiyoruz, ancak Nazlıcan, bana gelip, 'hocam işaret diliyle işitme engelli arkadaşlarımıza İstiklal Marşı'nı söylemek istiyorum' dedi. Hemen çalışmalara başladık, çok kısa bir sürede İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okumayı öğrenci. Şimdi her Cuma günleri öğrencilere istiklal marşını okuttuğumuzda kendisi de beden diliyle öğrencilere istiklal marşını okutuyor” diye konuştu.

Öğrencinin duyarlılığının herkesi duygulandırdığını belirten Halit Gülpınar Ortaokulu Müdürü İbrahim Karakaş, "Kızımız Nazlıcan ile müzik öğretmenimiz Oytun hoca, çok anlamlı ve güzel bir projeye imza attı. Öncelikle böylesi orijinal bir projeyi bize yaşattığı için Nazlıcan kızımıza ve müzik öğretmenimiz Oytun hocaya çok teşekkür ediyorum. Bu çalışma bizde çok farklı bir farkındalık oluşturdu. Hatta bazı öğrencilerimiz bize gelip, bizde Nazlıcan gibi farklı bir projeyle okulumuza katkıda bulunmak istiyoruz gibi taleplerle geliyorlar. Tekrardan kızımıza ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle