GeriEğitim Iraklı Türkmen çocukların eğitimi için eylem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Iraklı Türkmen çocukların eğitimi için eylem

Iraklı Türkmen çocukların eğitimi için eylem

Irak’taki IŞID saldırılarından kaçarak Bursa’ya gelen Türkmen ailelerin çocuklarının eğitim görmesini isteyen Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Bursa Şubesi üyeleri, çocuklarla birlikte eylem yaptı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki merdivenlere oturan çocuklara Sendika Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, ’Hayat Bilgisi’ dersi verdi.

Bursa’da bulunan Iraklı Türkmen mültecilerin eğitim ve sağlık haklarını olmadığını bildiren Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, okul çağındaki Türkmen çocuklarıyla birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Iraklı Türkmen çocukların eğitim sorununun çözülmemesi halinde haftada bir günü milli eğitim müdürlüğü önü olmak üzere kendi imkanları ile eğitim vereceklerini belirten Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, başta Bursa Valisi olmak üzere, milli eğitim müdürlüğünü göreve çağırdı. Kurulan tahtada ’Okula gitmek istiyorum’ konulu ’Hayat Bilgisi’ dersi veren Selçuk Türkoğlu, eğitimin en temel ve insani haklardan biri olduğunun vurgulayarak, her ne sebeple olursa olsun eğitim çağındaki çocukların yaşadıkları yerlerde eğitimden mahrum bırakılmaları, yaşıtları okula giderken kendilerinin okulsuz kalmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Bu çocukların bazılarının bir yıla yakın süre okul yüzü görmediğini ifade eden Türkoğlu, şöyle konuştu:
"Bununla alakalı okul yetkilileriyle, milli eğitim yetkileriyle, yabancılar şubesiyle ve en son göç idare müdürlüğü ile görüşmeler yaptık. 6 ay önce başvurular yapıldığı halde 400’e yakın Iraklı Türkmen soydaşımızın halen belgeleri verilmemiştir. Talebimiz şu; 70’e yakın çocuk okula gitmek istiyor. Kendi yaşıtları okula giderken bu çocuklar eve ve sokağa hapis halde. Bütün mülteciler misafirimizdir, başımızın üstündedir. Ancak bir kısmı okula giderken, diğerlerinin okulsuz kalması kabul edilemez."

Ellerinde okul istediklerine dair dövizler taşıyan Türkmen öğrenciler ise savaştan kaçarak Bursa’ya geldiklerini belirterek, yetkililerden okul istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle