GeriEğitim İmam hatip ve meslek liselerine çift diploma formülü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmam hatip ve meslek liselerine çift diploma formülü

İmam hatip ve meslek liselerine çift diploma formülü
refid:29995632-spot ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, lise son sınıfta temel liseye geçen imam hatip ve meslek lisesi öğrencilerinin diploma hakkını kaybetmemesi için ‘çift diploma’ veya ‘mezun statüsü’ hakkı vermesi üzerinde çalıştığı iddia edildi. Bakanlık ise, “Veli ve öğrencilerden gelen istek doğrultusunda inceleme yapılıyor” açıklamasında bulundu.

İmam hatip ve meslek lisesi öğrencileri için üzerinde çalışıldığı belirtilen formüle göre, imam hatip ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 12’nci sınıflarında okuyanlar nakillerini temel liseye aldıklarında kendi okullarındaki diplama haklarını kaybetmeyecek. Son sınıfta temel liseye nakil olan bu okul türlerindeki öğrenciler için iki formül üzerinde çalışılıyor.

İlki ‘çift diploma’ hakkı tanınması. Yani öğrenciler son yıl temel liseye nakil olsa da dışarıdan meslek derslerini vererek imam hatip ve meslek lisesi diplomasına sahip olabilecek. Ayrıca temel lise diplomasına da alabilecekler.

İkinci formül ise, ‘mezun statüsü’ denilen uygulama. Buna göre sadece kendi öğrencileri ve mezunlara hizmet veren temel liselerde açılan takviye kurslarından imam hatip ve meslek lisesi öğrencileri de faydalanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ise, “Velilerden ve öğrencilerden gelen istek doğrultusunda inceleme yapılıyor” açıklamasında bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle