GeriEğitim İlkokul öğrencileri padişahları tanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlkokul öğrencileri padişahları tanıyor

İlkokul öğrencileri padişahları tanıyor
refid:23480208 ilişkili resim dosyası

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Osmanlı İmparatorluğu'nda Manisa'dan yetişen padişahları öğrencilere tanıtmak için 'Ben Bir Şehzadeyim' adlı proje başlattı. Pilot okulda uygulanan proje ile öğrenciler şehzadeleri tanıtıcı eğitimler aldı, tiyatro oyunu sahneledi. Projenin ildeki tüm okullara yayılması planlanıyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nda Manisa'dan yetişen padişahlardan Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, III. Murat ve III. Mehmet'i ilkokul ve ortaokul öğrencilerine tanıtmak isteyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa Belediyesi Şehir Tiyatrosu ile ortaklaşa proje başlattı. İki ay önce uygulanmaya başlayan 'Ben Bir Şehzadeyim' adlı çalışmayla pilot okul olarak seçilen Polinas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine ilk olarak şehzadeler hakkında konferans, Şehir Tiyatrosu'nda oyunculuk eğitimi verildi. Okuldan seçilen 23 öğrenci, bir aylık eğitimin ardından 16 padişahın hayatını kısa kesitlerle anlatan tiyatro oyunu sahneye koydu.

Belediye Şehir Tiyatrosu'nda öğrencilerin sahnelediği oyunu İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, milli eğitim şube müdürleri, öğrenciler ve aileleri izledi. Öğrenciler bir aylık eğitimin ardından 16 Padişahın hayatları beş dakikalık sürelerle sahnede canlandırdı. Tiyatro oyunu sonunda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Altınsoy, amaçlarının öğrencilere padişahları hem eğitim vererek, hem de görsel olarak tanıtmak olduğunu dile getirdi. Altınsoy, "Bu yıl pilot okul olarak seçtiğimiz Polinas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde başlattığımız projemizi, önümüzdeki eğitim- öğretim yılında tüm okullara yaymayı düşünüyoruz. Öğrencilerimiz 2 aylık kısa bir zamanda padişahlarımızı, onların hayatlarını ve neler yaptıklarını hem görsel hem de konferanslarla öğrendiler. Projemizin öğrencilerimiz için yararlı olacağına inanıyoruz" dedi..
Konuşmanın ardından padişahların hayatlarını sahneleyen öğrenciler izleyenlere mesir macunu dağıttı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle