GeriEğitim İlk ve ortaokul öğrencilerine kuru üzüm dağıtılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk ve ortaokul öğrencilerine kuru üzüm dağıtılacak

İlk ve ortaokul öğrencilerine kuru üzüm dağıtılacak
refid:28084833 ilişkili resim dosyası

Manisa’da başlatılan proje kapsamında ikinci dönem kent genelindeki ilk ve ortaokullarda 50’şer gramlık 20 bin paket kuru üzümün öğrencilere dağıtılacağı belirtildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa Ticaret Borsası ve Manisa Sanayi ve Ticaret Odası, kuru üzüm tüketimini arttırmak için proje hazırladı. Manisa Valiliği’nde; Vali Erdoğan Bektaş, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap protokol imzaladı. Proje hakkında bilgi veren Vali Bektaş, "Türkiye’de özellikle çekirdeksiz üzümden elde edilen kuru üzümler dünya çapında ünlüdür. Verimli topraklara sahip ilimizde kuru üzümde yıllara göre yüksek rekolteler elde edilmekte, rekoltenin yüksek olduğu bu yıllarda arz-talep dengesi kuru üzüm fiyatlarına yansımaktadır. Üretici aleyhine oluşan bu arz fazlası durumundan Manisa genelinde 10 ilçede 35 bin üretici ailesi ve yaklaşık 140 bin kişi doğrudan olumsuz etkilenmektedir. Bu da dolaylı olarak ilimizin ekonomisi etkilenmektedir. Arz fazlası ürün nedeniyle hammadde üzüm fiyatı düşmekte bu fiyat düşüklüğü de dış satıma yansımakta ve ülkeye döviz girişi azalmaktadır. Ülkemizde üretilen çekirdeksiz kuru üzümün satımı yıllara göre değişmektedir. Ortalama 200-250 bin ton ihracatın dışındaki kuru üzüm; iç piyasada alkol rakı üretiminde 20 bin ton kullanılmakta, çerezlik olarak da 20 bin ton civarında yurt içinde tüketilmektedir. Bu da çerezlik olarak kişi başı tüketim 285 grama yani bir avuca tekabül etmektedir. 10 bin ton da pekmez üretiminde kullanılmakta. Sonuç olarak ülkemizdeki üretimin yüzde 85 inin ilimizde gerçekleştiği, büyüme çağındaki çocukların ve yetişkinlerin beslenmesinde son derece değerli, iç ve dış ticarete konu ekonomimizde çok önemli bu ürünü, ürettiğimiz çekirdeksiz kuru üzümü kendi insanlarımız tüketmemektedir. Bu nedenle çekirdeksiz kuru üzümün faydalarının, beslenmedeki öneminin ilköğretim çağındaki öğrenciler başta olmak üzere ilimizde, Ege Bölgesinde ve yurt genelinde tüm halka anlatılması ve kuru üzüm tüketiminin arttırılması hedeflenmiştir. İlk etapta Ticaret Odası ile Ticaret Borsasının verdiği 10’ar bin paket yani toplam 20 bin paket kuru üzüm öğrencilere dağıtılacaktır" dedi.

Projeden hedeflenen faydalar

Projeden elde edilecek faydalar şöyle sıralandı: "Kuru üzümün beslenmede öneminin anlaşılacak ve kişi başı tüketim arttırılacak. Manisa’da yapılan bu çalışmanın sinerjisi ile bölgesel ve ülkesel olarak çekirdeksiz kuru üzümün beslenme ve ekonomik önemi anlaşılacak. İç tüketim arttırılacak. Arz fazlası yıllarda arz-talep dengesi sağlanacak. Manisa’da yaklaşık 150 bin kişiyi ilgilendiren bir konuda ekonomik ve sosyal denge korunacak. Çekirdeksiz kuru üzüm tüketimi ve ticaretinin önemi, karar verici durumdaki ülke yöneticilerimizce anlaşılacak. Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen obezite ile savaşta çocuklarımızın ve halkımızın şeker yerine kuru üzüm gibi alternatif ürünlerle dengeli beslenmesine katkı sağlamış olunacak."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle