GeriEğitim İlahiyat fakülteleri müfredat düzenlemesi iptal edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlahiyat fakülteleri müfredat düzenlemesi iptal edildi

İlahiyat fakülteleri müfredat düzenlemesi iptal edildi
refid:24750263 ilişkili resim dosyası

YÖK Genel Kurulu, ilahiyat fakültelerinin isimlerine ve müfredatına yönelik Genel Kurul kararlarının yürürlükten kaldırılmasına karar verdi.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, ilahiyat camiasından ve kamuoyundan gelen görüşler ve öneriler üzerine YÖK Genel Kurulunun, 15 Ağustos tarihli toplantısında alınan İlahiyat fakülteleri ile ilgili kararların Genel Kurul’da yeniden görüşüldüğü bildirildi.
“İlahiyat fakültelerinin isimlerine ve müfredatına ilişkin Genel Kurul kararlarının yürürlükten kaldırılmasına karar verilmiştir” ifadesi yer alan açıklamada, bundan sonraki çalışmaların 2547 sayılı Kanun ve ilgili mevzuata göre, yükseköğretim yeterlilikler çerçevesi de dikkate alınarak, yetkili kurum ve kurullar marifetiyle yürütüleceği bildirildi.
YÖK Genel Kurulu, ilahiyat lisans programında değişikliğe giderek, sistematik kelam ve kelam tarihi dersleriyle, İslam mezhepleri tarihi dersini birleştirerek kredileri azaltmıştı. Türk İslam sanatları ve Türk dini musikisi derslerini “İslam sanatları ve dini musiki” adlı tek ders haline getirmiş, felsefe tarihi dersini müfredattan çıkarıp, hadis, tefsir ve İslam hukuku derslerinin saatini artırmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle