GeriEğitim Iğdırlı ‘bilim kahramanları’ndan 2 dalda birincilik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Iğdırlı ‘bilim kahramanları’ndan 2 dalda birincilik

Ağrı Dağı eteklerindeki Iğdır'ın Aralık ilçesinde eğitim gören öğrenciler, Bilim Kahramanları Derneği’nin organize ettiği 15. FLL turnuvasında ‘Uzaydaki Evimiz’ konulu proje ile ‘Yükselen Yıldız’ kategorisinde; okul içi ve dışında yaptıkları etkinlikleri kapsayan ‘Öz değerler’ projesiyle de ‘Duyarlı Profesyonellik’ kategorisinde birinci oldu.

Iğdırlı ‘bilim kahramanları’ndan 2 dalda birincilik

Ağrı Dağı eteklerindeki Iğdır'ın Aralık ilçesinde eğitim gören öğrenciler, Bilim Kahramanları Derneği’nin organize ettiği 15. First Lego League (FLL) turnuvasında, astronotların uzaydan evlerini görmelerine imkân sağlayan ‘Uzaydaki Evimiz’ konulu projeleriyle ‘Yükselen Yıldız’ kategorisinde birincilik elde etti.

Ankara Çankaya Üniversitesi Kampüsü'nde gerçekleştirilen ‘Intro Orbit-Uzay Serüveni’ temalı uluslararası turnuvaya ilçedeki Alparslan Ortaokulu'ndan katılan ROBOALP takımı, astronotların uzaydayken dünyadaki evlerini görmelerini sağlamak için hazırladıkları ‘Uzaydaki Evimiz’ konulu projeyle ‘Yükselen Yıldız’ kategorisinde birinci oldu. Takım, okul içi ve dışında yaptıkları etkinlikleri kapsayan ‘Öz değerler’ projesiyle de turnuvanın ‘Duyarlı Profesyonellik’ kategorisinde birinci oldu. Takımdaki öğrenciler, iki dalda birinci olmaları sebebiyle kupa ve madalyayla ödüllendirildi.

‘ÖĞRENCİLERİMİZ BÜYÜK ZAFER ELDE ETTİ’
Aralık Milli Eğitim Müdürü Nesim Göksu, "Türkiye'nin en ücra köşesindeki Aralık’taki Alparslan Ortaokulu'muzdan öğrencilerimiz büyük zafer elde etti. Bütün ekibimizi kutluyorum. Bu bizim için bir tecrübe oldu, daha iyi örneklerle Türkiye'mize, eğitim sistemimize katkımız olacak" dedi.

Okul Müdürü Yener Karataş da öğrencilerin hayata geçirdiği projenin başarı elde etmesinin gurur verici olduğunu belirtti. Karataş, "Turnuvaya Türkiye'nin en uç noktasından katıldık, inancımız tamdı, ekibime güveniyordum. Bizler 15’inci sezon turnuvalarında 33 takımın katıldığı turnuvada iki ödül alarak önemli başarı kazandık. Iğdır ve bölgemizi temsil etme hakkını kazandık, gururluyuz" diye konuştu.

Iğdırlı ‘bilim kahramanları’ndan 2 dalda birincilik


‘UZAYDAKİ ASTRONOTLARIN PSİKOLOJİK SORUNLARINA ÇÖZÜM BULDULAR’
Okulun fen bilimleri öğretmeni Abdullah Demir, Türkiye'nin en doğusunda bulunmanın çeşitli zorlukları beraberinde getirdiğini söyledi. Demir, konuşmasına şöyle devam etti:
"Öğrencilerimiz uzaydaki astronotların yaşadığı psikolojik sorunlara çözüm buldu. Ödül kazandığımız projede bir küre yapıldı, kürenin içine astronot yerleştirildi, astronotun kolunu koyduğu yerde tableti var. 360 derecelik ekrana sahip kürenin içindeki astronot evindeki bir ortamı tabletini kullanarak karşısına getirebiliyor."

‘UZAYDAKİ EVİMİZ’ PROJESİ HAKKINDA
Proje, uzaydaki astronotun içinde bulunduğu gemiye dairesel ve tamamı ekranlarla donatılmış oda yapılmasını öngörüyor. Proje sayesinde astronotun uzaydan istediği zaman evini ve ailesini seyretmesi sağlanıyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle