GeriEğitim İddia: Müdür Kürtçe dersini seçtirmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İddia: Müdür Kürtçe dersini seçtirmedi

İddia: Müdür Kürtçe dersini seçtirmedi
refid:28294979 ilişkili resim dosyası

Şırnak Vali Aslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda seçmeli ders olarak Kürtçe’yi tercih etmek isteyen bazı öğrencilere okul müdürünün izin vermediği iddia edildi. Yaklaşık 70’i aşkın veli imza toplayıp duruma tepki gösterdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verilen şikâyet dilekçesi üzerine inceleme başlatıldı.

Şırnak’ın Kumçatı beldesindeki Vali Aslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda iddiaya göre 18 Şubat’ta öğrencilere okul idaresi tarafından seçmeli ders için form dağıtıldı. Bazı öğrenciler Kürtçe’nin lehçelerinden olan ‘Kurmanci’yi tercih etti. Ancak okul müdürü Sabri Salgut, öğrencileri toplayarak ellerindeki formları yırttı.
İddiaya göre Salgut çocuklara, “Bu formlarda işaretlemiş olduğunuz Kürtçe seçmeli dersleri değiştireceksiniz, yerine başka dersler seçeceksiniz. Bunu zaten evde öğreniyorsunuz. Daha 1 ile 2’yi toplayamıyorsunuz” dedi. Durumu öğrenen aileler ise imza toplayarak müdürü İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyet etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü inceleme başlattı.

‘Ayrımcı tutuma tepki gösterdik’

Şikâyet dilekçesine imza atan velilerden Bilal Özkan Coşkun, tepkilerini şöyle dile getirdi:
“Vali Aslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda birinci derece akrabalarım ve tanıdıklarımın çocuklarıya birlikte 40 öğrenci eğitim alıyor. Bunlardan biri 6’ncı sınıfa giden yeğenim. Ayrıca 13 öğrenci de birinci derece akrabalarımın çocukları. Bunlardan bazıları yatılı kalıyor bazıları akşam eve geliyor. Öğrencilere seçmeli ders için okul idaresi form dağıtmış ancak 18 Şubat’ta okul müdürü yatılı kalan çocukların doldurdukları formlara itiraz etmiş. Öğrencimizin anlattığına göre çocukları bir yere toplayan okul müdürü Sabri Salgut “Siz daha 1 ile 2’yi toplayamıyorsunuz. Buraya bunun için mi geldiniz? Kürtçe’yi zaten öğreniyorsunuz. Gidin başka ders seçin. Bu formlarda işaretlemiş olduğunuz Kürtçe seçmeli dersleri değiştireceksiniz” demiş. Çocukların ellerindeki formları yırtmış ve yeni tercih yapmaları için başka form vermiş. Bunun üzerine yaklaşık 70 veli şikâyet dilekçesine imza attık. Okul yönetiminin yaptığı bu ayrımcı tutuma karşı gerekli işlemlerin yapılması için imzalarla birlikte şikâyet dilekçesini İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdik. Ayrıca Eğitim Sen’le de konuyu paylaştık. Ben herhangi bir partiye üye değilim. Traktör şoförü olarak çalışıyorum. Eğitimde baskıya, ayrımcı bir tutuma karşı olarak imza attım, şikâyette bulundum.”

İl Milli Eğitim Müdürü: Herkes istediği dersi seçebilmeli

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz ise Hürriyet’in sorusu üzerine iddiaları şöyle yanıtladı:
“Konuyla ilgili elimize yaklaşık 70 imzanın olduğu dilekçe ulaştı. Bir veli de gelerek durumu anlattı ancak bu bir iddia. Doğru olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Gerekli incelemeyi başlattık. Velilerin böyle şikâyetleri oluyor, gelen her iddiayı araştırıyoruz. Bakanlık öğrencilere istedikleri dersi seçme konusunda birçok alternatif sunuyor. Herkes istediği dersi seçebilmeli. O okulda 29 öğrenci Kurmanci, 19 çocuk İngilizce, 1 öğrenci ise Fransızca’yı seçti. Bu tür olaylar bizleri üzüyor. Bölgenin gelişmesi, eğitim alanında daha iyi yerlere gelmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Veliler yaşadıkları sorunları bizlere ulaştırabilirler. Üzerimize düşeni yaparız.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle