GeriEğitim Hollanda’da Türkçe ders talebi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda’da Türkçe ders talebi

Hollanda’da Türkçe ders talebi
refid:24786949 ilişkili resim dosyası

Türkçenin ilkokullarda müfredata alınması için Hollanda’da yaşayan Türkler tarafından başlatılan kampanyada 46 bin imzaya ulaşıldı.

Hollanda hükümetinin 2004 yılında tasarruf tedbirleri gerekçesiyle eğitim müfredatından çıkarttığı Türkçe derslerinin ilkokullarda yeniden verilebilmesi için kampanya başlatıldı. Çalışmada 46 bin imza toplandığı açıklandı. Kampanyaya öncülük eden Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği (HTİB) Başkanı Mustafa Ayrancı yaptığı açıklamada, toplanan imzaların Hollanda Meclisi’ne sunulacağını söyledi. Meclis kurallarına göre taleplerinin ilgili komisyonda değerlendirilmesini beklediklerini dile getiren Ayrancı, bu kapsamda hukuki mücadeleye yönelik ilk mahkemenin ise pazartesi günü yapılacağını söyledi. Hollanda’da bir konunun mecliste görüşülmesi için 40 bin imzanın yeterli olduğunu hatırlatan Ayrancı, davayı kazanmaları halinde hükümetin derhal harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi.

“Hak talep ediyoruz”

Ayrancı, toplanan imzaların aynı zamanda, toplumda ilgi yok diyerek 2004 yılında anadil eğitim hakkını kaldıran Hollanda hükümetine bir yanıt niteliğinde olduğunun söyledi. Ayrancı şöyle konuştu:
“Tüm kurum, dernek ve gönüllülerin yoğun çalışması, internet ve sosyal medya ile duyurular yaparak bu tılsımlı sayıya ulaştık. Camilerimizde cuma namazlarında yapılan çağrılara halkımız büyük ilgi göstermiş ve katılımın daha da yayılmasını bireyler olarak sağlamışlardır. Spor sahalarında, mahalle merkezlerinde ve pazar yerlerinde gönüllülerin yürüttükleri bu tarihsel kampanyayı başarı ile hep birlikte yürüttük. Biz anadil eğitimi istiyoruz ve bunun tüm azınlıklara bir hak olmasını talep ediyoruz. Herkese eşit hak tanınmalı ve her isteyen gurubun bu hakkı kullanabilmesini savunuyoruz.”

Anadil eğitiminin geri getirilmesine yönelik kampanya, geçen sene ekim ayında HTİB’in girişimiyle başladı.
İlk önce Hollanda Eğitim Bakanlığı’na konuyla ilgili bir yazı gönderen HTİB’in görevlendirdiği avukatlar Nazmi Türkkol ile Fadime Kılıç, bakanlığın olumsuz cevabı üzerine sorunu şubat ayında yargıya taşıdı. Türk avukatların, Hollanda devletinin uluslararası anlaşmalara göre azınlık grupların anadil derslerine olanak sağlamak zorunda olduğunu ileri sürerek açtıkları davanın ilk duruşması 30 Eylül’de Lahey’de yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle